İstifa dilekçe örneği

İstifa dilekçe örneği

Özel veya kamu kurumlarında çalışanlar çeşitli nedenlerden dolayı işten ayrılmak isteyebilirler. İşten ayrılma sebebi ne olursa olsun işverene veya insan kaynakları müdürlüğüne yazılı dilekçe ile bu talebin iletilmesi gerekmektedir. İstifa dilekçesi özel küçük firmalarda işverene, büyük firmalarda ise insan kaynakları departmanına teslim edilir. Kamu kurum ve kuruluşlarında ise özlük işleri birimine kişinin işten ayrılma nedenlerinden kısaca bahsettiği dilekçe iletilir.

Ancak istifa dilekçesi yazmadan önce iyice düşünüp kararınızı sorgulamanız gerekir. İş yerinde yaşanan bir olaydan dolayı, anlık bir kararla istifa dilekçesi yazmamanızı tavsiye ederiz.

Sakin şekilde düşünüp karar vermek en hayırlısıdır. İşverenle itilaflı olan durumlarda ise olayı çözümleyebilecek profesyonel itilaflarda fesih konusunda ispat külfeti, işverendedir. İşçinin, istifa etmesi durumunda ise işveren, akdin bozulmasını istifa ile ispatladığından  ispat külfeti işverenden,  işçiye geçmektedir. Bu durumda işçi, işveren ile yaşadığı uyuşmazlığın sonunda istifa dilekçesi vererek, işvereni ispat külfetinden kurtararak bir nevi ödüllendirmiş olmaktadır. Ancak Yargıtay kararlarına göre, “işçi, istifa etmiş olsa da istifa sürecinin öncesinin ve sebebinin araştırılması gerektiğini” belirterek işçinin, işveren karşısında güçsüzlüğünü de düşünerek, işçi lehine hükümlere imza atmıştır.” denmektedir.

Dilekçe Örneği

İş başvurusu ön yazı örneği buradan indirebilirsiniz.

Örnek özel sektör istifa dilekçesi istifa-dilekcesi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ