İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İstifa Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır?

İstifa, kişinin herhangi iş yerinden ayrılması durumunda işverene bildirdiği yazılı belge olarak kabul edilir. İstifa yazmak isteyen kişi, bu aşamaya gelebilmek için pek de kolay karara bağlayabildiği söylenemeyen detaylar içerisindedir. İstifa yazmak isteyen kişi, istifa dilekçesini yöneticisine doğru bilgi ve detayla sunabilmesi önem veren detaylar içerisindedir. Bu aşamada da genel olarak işveren kendi bünyesinde bulunan kriterlere özgü belirli seçenekler kapsamında hitap ve içerik yönetimi ile istifa yazılmasını belirliyor.

İstifa Yazma Nedenleri

İstifa dilekçeleri kişilerin iş yerinden memnun olmadıkları kriterler durumunda, ya da iş yeri içerisinde yaşanan sorunlar ve çözüm seçeneklerinin bulunmaması, kişinin daha iyi imkanlar içerisinde farklı bünyede iş imkanının bulunması sunulan temel seçenekler içerisinde yer alıyor. Zaman zaman ise çalışan ve yönetici arasında yaşanan olumsuzluk sebebi ile de istifa yazma durumu ile karşılaşılabiliyor.

İstifa İçerikleri

İstifa dilekçesinin geçerli olmasında belirli kriterlerin bulunması gerekmektedir. Bu temel kriterler içerisinde dilekçe içerisinde bulunması zorunlu bilgiler de tarih, ad soyad ve imza temel şartlar içerisindedir. İstifa dilekçesi çalışan iş yerinin İnsan Kaynakları ya da Özlük Departmanına özgü hitabı ile başlamalıdır. Hitap sonrasında bünyesinde bulunan firma da hangi tarih de başladığı ve ayrılış tarihi belirtilerek, unvan alanı da doldurulmalıdır. İstifa dilekçesinde kesin olarak işten ayrılan kişinin ayrılma nedeni de belirtilmelidir. Neden belirtilmeden de yazılan istifaların işleme alınmasında herhangi sorun bulunmamaktadır. Kişi “ belirttiği tarih kapsamında iş yerinizden istifa sebebi ile ayrılmak istiyorum” şeklinde de detay vermesi yeterli olacaktır.

İstifa Sonrası İşlemler

İş yerinde çalışma süreleri bakımından kıdem adı altında belirli sürenin geçmesi, kişinin alanında uzman ya da üst görevli olması iş yerinden almak istemesi durumunda belirli süre bekleme zorunluluğu bulunuyor. Bu durum da İhbar olarak adlandırılıyor. İstifa dilekçesinde de belirlenen süre baz alınarak tarih yazılır ve kişi süre dolana kadar istifa etse de çalışmakla yükümlüdür. Belirlenen süre en az 14, en fazla 56 gündür. İstifa dilekçesi de bu sayede geçerlilik kazanmış bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ