İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

özel sektör istifa dilekçesi,istifa dilekçesi örneği, istifa dilekçesi örnekleri, hazır istif dilekçesi

Özel Sektör İstifa Dilekçe Örneği

Çalışma hayatına en erken katılım yaşı 18 ve üzeri olmaktadır. Çalışılan ortamda uzun süreli kalmak her iş arayan ve işe sahip olan kişinin isteğidir. Maalesef bazen kişilerin bazen çalışma şartlarının olumsuzluğu ya da işverenin işten çıkarma durumları olabilmektedir.

İş Başvurusu

İş başvurusu özel ya da kamu olsun Türkiye Kanunlarına göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru şeklinde olur. Başvuru esnasında istenilen iş ve kişinin sahip olduğu eğitim ve tecrübelerine yer verilir. Resmi kurum olan çalışma ve sosyal güvenlik müdürlükleri açık iş pozisyonlarına uygun yerleştirmeler yapar. Böylelikle kişi is sahibi olurken devlette kayıt dışı, sigortasız eleman çalıştırma gibi olumsuzlukların önüne geçmeye çalışır. Bazen bu kurum tarafından değil de küçük ilanlar ya da eş dost tavsiyesi ile de iş bulmak mümkündür.

Özel Sektörde İstifa

Kamu kurumlarından istifa keyfi olarak 10 iş gününde işe gelinmemiş ise istifa edilmiş sayılır. Ya da kuruma verilecek bir istifa dilekçesi ile kurumdan istifa edilmek istenen sebepler yazılarak ilgili yetkili amirin onayına sunularak istifa edilir.

Özel sektör çalışanlarının istifaları sade ve kısa bir dilekçe ile mümkün olur. Dilekçede işe başlanılan tarih çalışma süresi, sektördeki göreviniz ve istifa edeceğiniz tarihe yer vermeniz yeterli. Keyfiyete bağlı olarak istifa etme gerekçesi de ekleyebilirsiniz. Bu dilekçede adres, tarih isim soyad ve imza gibi dilekçenin ana unsurlarını unutmamanız gerekir. Özel sektörde insan kaynakları müdürlüğüne dilekçenizi teslim edersiniz.

Örnek İstifa Dilekçesi

…/…./.20..

İnsan Kaynakları Müdürlüğüne

…./…/20.. tarihi itibariyle başlamış olduğum Firmanızdaki Halkla İlişkiler Departmanındaki görevimden …./…/20…. tarihi itibariyle istifa etmeyi istiyorum. İstifamın kabulünü ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

Uzun senelerdir birlikte firmamızda emek vermenin ve bu emeğimin karşılığını hem maddi hem de manevi hassını sizlerle yaşadığım için teşekkürlerimi sunarım.

…./…./20…

İsim ve Soy isim

İmza

Adres:

İletişim Telefonu:

Mail Adresi

Gibi sade ve anlaşılır bir dilekçe ile başvuru yapıldığı takdirde en kısa süre içerisinde talebinize sözlü yada yazılı cevap verilecektir. Yazılı cevap almaya önem göstermeniz bir sonraki işini açısından referans olabilir.


Bir önceki yazımız olan Hukuk mezunlarına uzlaştırmacı olma imkanı başlıklı makalemizde mahkeme uzlaştırmacı başvurusu, uzlaştırmacı başvuru şartları ve uzlaştırmacı ilanları hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*