Kamu haklarından yasaklılığın kaldırılması dilekçesi

Kamu haklarından yasaklılığın kaldırılması dilekçesi

mahkemeden-kayyim-atanmasikayyim-atanmasi-icin-dilekce-ornegi-1Devlet memuru olabilmek için kanunda belirtilen suçlardan birisiyle hükümlü olmamak gerekir. Kanunda her bir meslek için genel ve objektif koşullar sunulmuştur. Vatandaş kamu kurumlarında çalışmak için, önceden öngörülen genel ve objektif şartlara uymak, görevin gerektirdiği nitelikleri taşımak zorundadır. Yani kamu görevlisi olmak isteyen kişilerin ve kamu görevlilerin kanunda belirtilen belli suçları işlememesi ve kamu haklarından mahrum olmamaları gerekir. Ancak memurlar çeşitli suçlar nedeniyle kamu haklarından yasaklı duruma düşerlerse ne yapmalıdır?

Kamu haklarından mahrum olma cezası alan bir kişi, bu kararın kaldırılması veya yeniden değerlendirilmesi için ilgili mahkemeye itiraz edebilir. Memur ya da memur adayı bu itirazını resmi makamlara dilekçe ile iletmek durumundadır. Aşağıda örnek olarak hazırlanan Kamu haklarından yasaklılığın kaldırılması dilekçesi bu konuda yol gösterici olacaktır. Burada yapmanız gereken kişisel bilgilerinizi girmek olacaktır.

Kamu haklarından yasaklılığın kaldırılması istemli dilekçe örneği

…………………..
SAYIN BAŞKANLIĞINA
…………………

MEMNU HAKLARININ
GERİ VERİLMESİNİ İSTEYEN :…….

VEKİLİ                                      :…….

KONU                                       : Kamu haklarından yasaklılığın kaldırılması istemidir.


AÇIKLAMALAR                 :

1- Müvekkilimiz haksız tahrik nedeni ile bir şahsın ölümüne sebebiyet vermiş ve  …………. Ağır Ceza Mahkemesi’ nin ../….      Esas, ../…. Karar sayılı ve ../../…. tarihli kararı ile hüküm giymiştir.

2-Müvekkilimiz cezasını yasalar çerçevesinde çekmiştir.

3-Yasanın aradığı diğer koşullar da gerçekleştiğinden müvekkilimiz hakkında evvelce verilen Kamu haklarından yasaklılığın kaldırılmasına ve müvekkilime memnu haklarının iadesine karar verilmesini istemekteyiz.

İSTEM SONUCU         : Yukarıda anılan nedenlerle, CMUK ve TCK maddeleri gereği  müvekkilimizin kamu haklarından yasaklılığının kaldırılarak, memnu haklarının geri verilmesine   karar verilmesini talep ederiz.


Bir önceki yazımız olan Yarın hangi illerde okullar tatil! başlıklı makalemizde 13 aralık kar tatili olan iller, Hangi İllerde Okullar Tatil ve tatil olan okullar hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ