Karşılıksız çek şikayet dilekçesi

Karşılıksız çek şikayet dilekçesi

karşılıksız çek şikayet dilekçesiKarşılıksız çek şikayet dilekçesi nasıl yazılır?

Ticarette para yerine kullanılan çek kıymetli evrak niteliğindedir. Kambiyo senedi olan çekler, belli bir ticari alışveriş karşılındaki havalenin ödenmesi için çıkarılan teyit emridir. Çek, bir borç senedi gibi belli bir süre sonunda senet bedelinin ödenmesinin vaad edildiğini göstermez.  Çekler, ancak bankalar üzerine keşide edilebilir ve çek olarak bankalarca çıkarılan çek karneleri kullanılabilir. Bankada para olmadan düzenlenen çeklere “karşılıksız çek” denir. Örneğin bir ticari alışverişte çeki tahsil etmek için bankaya giden vatandaş hesapta yeterli para olmadığı için parasını tahsil edemezse mağdur olur. Bu durum kötü niyetli olarak bankadaki hesapta karşılığı olmadan çek düzenlendiğini gösterir. Birçok ülkede karşılıksız çek düzenleyenlere idari yaptırımlar var. Ülkemizde geçen yıl Çek Yasası’nda yapılan değişiklikle karşılıksız çek yazanlara hapis cezası getiren 27 yıllık uygulama kaldırıldı. Çeki karşılıksız çıkanlar için, alacaklının şikayeti halinde 10 yıl süreyle çek yazma yasağı getirildi. Yeni yasayla karşılıksız çekte adli nitelikteki yaptırım idari yaptırıma dönüştürüldü. Bu nedenle karşılıksız çek verenleri hemen uygun bir dilekçe ile adli makamlara bildirmek gerekiyor. Sizler için şikayetlerinizi bildirmenizi kolaylaştıracak örnek dilekçeler yayınlıyoruz. Bugüne dek bir çok farklı şikayet dilekçesi yayımlayarak sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Örnek dilekçelerde sadece kişisel bilgilerinizi girerek imzalayıp ilgili mercilere teslim edebilirsiniz. Dilekçe ile ilgili yasal sorumluluk dilekçeyi veren kişiye aittir.

Örnek karşılıksız çek şikayet dilekçesi

 

………….. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

MÜŞTEKİ                                           : ……………….

Adres:…………

Vergi No

VEKİLİ                                              : Av. ………….. (Tc Kimlik No:…………..)

Adres:………..

ŞÜPHELİ                                            : ………………..

Adres:…………..

KONU                                                : Şüphelinin karşılıksız çek keşide etmek suçundan cezalandırılması talebidir.

 

 

AÇIKLAMALAR

1- Şüpheli; ……. Bankası ……… Şubesinde bulunan …………. numaralı çek hesabından 27.03.2008 keşide tarihli, 3000,00 TL bedelli bir adet çek keşide etmiştir.

2- Çek süresinde bankaya ibraz edildiğinde karşılıksız olduğu görülmüş, çekin arkasına karşılıksız olduğuna dair şerh düşülmüştür.

3- Çek bedeli ödenmemiştir. Karşılıksız çek keşide etmek suçunu işleyen şüphelinin cezalandırılması için sayın savcılığınıza başvurmak zarureti hasıl olmuştur.

HUKUKİ SEBEPLER                                : 3167 sayılı kanun ve ilgili mevzuat.

DELİLLER                                            : Suça konu çek, banka kayıtları ve her türlü kanuni delil.

NETİCE VE TALEP                                 : Yukarıda arz ve izah ettiğimiz sebepler dolayısıyla şüphelinin karşılıksız çek keşide etmek suçundan cezalandırılmasını vekaleten arz ve talep ederiz……./…../2013

 

 Davacı Vekili

                                                                                                                                             Av. …………….

EKLER

1- Çek fotokopisi.

2- Vekaletname Sureti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ