Kredi Kartı Yıllık Ücret İadesi Dilekçesi

Kredi Kartı Yıllık Ücret İadesi Dilekçesi

Kredi Kartı Aidatları nasıl iptal edilir?Kredi Kartı Yıllık Ücret İadesi Dilekçesi nasıl yazılır?

Son yıllarda kredi kartı kullanımında patlama yaşandı. Vatandaşlar birden çok kredi kartına sahip olunca her kart için talep edilen yıllık aidatlarla baş edemez hale geldi. Kredi kartlarında “yıllık aidat ücreti” adı altında tahsil edilen bedel tüketicilerin şikayetlerine neden oluyor. Şikayetlerine bankadan olumlu yanıt alamayan vatandaşların çoğu, Tüketici Hakem Heyetlerine yaptıkları başvurularda olumlu sonuçlar aldılar. Kredi kartı aidatlarıyla ilgili tüketici lehine kararlar peşi sıra gelince kartına yıllık aidat ücreti yansıyanlar da itiraz etmeye başladılar. Siz de bu dilekçe ile başvurup, ödediğiniz kart aidatlarını geri alabilirsiniz..

Kredi kartından kesilen aidatları geri alabilmek için;

İlk önce bankanızın müşteri hizmetlerine telefonla itirazınızı bildirin. Müşteri temsilcisi size çeşitli teklifler sunabilir. Bonus olarak iade etmek, harcama sözüne iade etmek gibi. Bu şartlardan birini kabul ederek iadesini sağlayabilirsiniz. Ancak “sözleşmemizde olduğu için aidat ücretini geri alamıyoruz” yanıtını alırsanız o zaman itirazınızı diğer yollardan yapmanız gerekecektir. Hesap ekstresine karşı en kısa sürede yazılı olarak itiraz dilekçesini bankanıza iadeli taahhütlü posta ile gönderin. Kart ücreti size 1 ay içinde iade edilmez veya bir sonraki hesap ekstresinde borcunuzdan düşülmez ise, ikamet ettiğiniz ilçenin kaymakamlık binasında bulunan tüketici sorunları hakem heyetine dilekçe ile başvurunuzu ücretsiz olarak yapın.

Dilekçenize Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 6. maddesini ve bu konuda Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin daha önceki kararlarını delil olarak ekleyebilirsiniz.

Örnek Kredi Kartı Yıllık Ücret İadesi Dilekçesi

 

………………………….. KAYMAKAMLIĞI

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

Şikayet eden : ……………………………….

Şikayet edilen : ………………..

Konu :Kredi kart aidatın iadesi hk.

1. ……………….. Bankasına ait ………………………… ‘nolu kredi kart hamiliyim.

Kredi kartıma ait …./…./……. son ödeme tarihli hesap ekstresi ile kredi kart üyelik ücreti adı altında …..,00 YTL borç tahakkuk ettirilmiştir.
Banka ile aramda tanzim edilmiş KREDİ KARTLARI ÜYELİK SÖZLEŞMESİNDE kart ücreti alınacağı belirtilmişse de, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi gereğince, bu sözleşme;
Önceden hazırlanmış, standart sözleşmedir.
Dolayısıyla sözleşme koşulları benimle müzakere edilmemiştir.
Sonuç olarak sözleşmenin o maddesi banka tarafından tek taraflı olarak sözleşmeye konmuş, haksız bir koşuldur.
Bu konuda Yargıtay 13. H.Dairesi ekteki örnek kararlarıyla, kart ücretinin hukuksuzluğunu iki kez kanıtlamıştır.
Yukarıdaki nedenlerle tahakkuk ettirilmiş bulunan …..,00 YTL tutarındaki, kredi kart üyelik ücretinin tarafıma iadesine karar verilmesini arz ve talep ederim.

Adres: Adı – Soyadı

İmza

Tarih: …./…./……

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ