KYK Borç Erteleme Dilekçe Örneği

kyk borç erteleme, kyk borç erteleme dilekçesi, kyk dilekçesi örneği, byk borcu 2018

KYK Borç Erteleme Dilekçe Örneği

Kredi ve Yurtlar Kurumu üniversite öğrencilerine, öğrencilik hayatlarının maddi açıdan daha iyi geçmesi için burs imkanı tanıyor. Burs kazanamayan öğrencilere ise geri ödemeli olması şartıyla öğrenci kredisi veriyor. Üniversite yılları boyunca alınan krediler normal şartlarda mezun olunduktan iki yıl sonra geri ödenmesi şartı taşıyor. Kimi öğrenciler mezun olduktan sonra iş bulamadığından, maddi imkanları olmadığından veya sadece geri ödemeyi unuttukları için kredi borcu ödemelerini erteleyebilmektedirler. Kredi borcunu ertelemeyen mezunların borçlarına belirlenen ödeme vakti geçtikçe faiz eklenmektedir.

KYK Kredi Geri Ödemeleri Nasıl Ertelenir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilere verdiği kredilerin geri ödemesini öğrencilerin mezuniyetleri akabinde iki yıl geçtikten sonra talep etmektedir. Çoğu öğrenci tarafına net bir bilgilendirme gelmediği için ödeme tarihlerinin başladığından bihaber kalıyor ve sonrasında ödemedikleri her ay için borçlarına faiz ekleniyor.

Oysa KYK ödeme planını otomatik hazırlayıp iki yıl geçer geçmez başlatıyor. Borcunu ödeyemeyecek durumda olan öğrencilerin ilk yapması gereken Kredi ve Yurtlar Kurumuna dilekçe yazmaktır. Mezunlar her yıl dilekçe yazarak on seneye kadar geri ödemelerini erteleyebilirler. Öte yandan geri ödemesi askerliğine denk gelmiş erkek mezunlar, askerlik boyunca ödeyemedikleri borçlarını yıllık faizi eklenmeden erteleyebilirler.

KYK Borç Erteleme Dilekçesi Nasıl Yazılır

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yazacağınız dilekçe tipik, resmi kurumlara yazılan dilekçeler gibidir. Bilgisayardan bir Word dosyası açın. Sayfanın en üstüne “T.C.” bir alt satıra “GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI” bir alt satıra “YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU” bir alt satırına da

“GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE” yazın. Birkaç satır aşağı inip paragraf başı yapın ve şu yazıyı yazın: “Kurumunuzdan ……… T.C. kimlik numaram ile öğrenci kredisi aldım. Maddi imkansızlıklarımdan (kendi ödeyememe durumunuzu yazabilirsiniz) dolayı kredi borcumu ödeyememekteyim. Kurumunuzdan aldığım kredilerin geri ödeme planını bir sene ertelemenizi önemle arz ederim.” Bir alt satıra inip satır sonuna tarih, onun altına adınızı ve soyadınızı yazın ve imza atın.

Birkaç satır inip alt alta gelecek şekilde T.C. Kimlik numaranızı, Kredi numaranızı, e-posta adresinizi, cep telefonu numaranızı ve size ulaşabilecekleri bir adresi girin. İkametgah adresinizi yazmak zorunda değilsiniz, size ulaşacakları herhangi bir ev veya iş adresi olur.

Eğer askerlik durumunuzdan dolayı ödeme sorunu yaşıyorsanız “Maddi imkansızlarımdan” yazısını çıkarıp askerlik hizmetiniz nedeniyle ödeyemediğinizi belirten bir tümce yazın. Yukarıda yazdığımız kyk borç erteleme dilekçe örneği dışında tamamen kendi tümcelerinize göre kendiniz de sıfırdan bir dilekçe yazabilirsiniz.

Yazdığınız dilekçeyi daha sonra PTT aracılığıyla veya diğer kargo firmalarıyla Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü adresine gönderin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*