Veraset ilamı dilekçe örneği

Veraset ilamı dilekçe örneği

mirasin-reddinin-tescili-1Veraset ilamı, kişinin ölümü ile üzerine kayıtlı taşınır ya da taşınmaz malın kime intikal edeceğini gösteren yasal nitelik taşıyan belgeye deniyor.

Bu belge ile yasal mirasçıların kimler olduğunu resmi olarak belirtilir. Veraset ilamının alınabilmesi için Sulh Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunmak gerekiyor.

Veraset ilamı çıkarmak için neler gerekir?  

Veraset ilamı başvurularında, dilekçe, ölüm belgesi ve nüfus kayıt örneği gerekiyor. Nüfusa kayıtlı olunan nüfus müdürlüğünden alınacak aile nüfus kaydı ve Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yazılacak talep dilekçe ile başvuru yapılır. Türkiye’nin her yerindeki mahkemeler başvuru için yetkilidir. Ancak ikamet edilen yerdeki mahkemeler tercih edildiğinde işler daha hızlı ilerler.

Birden fazla mirasçı olması durumunda, yalnızca biri başvuru yapabilir. Bu durumda diğer mirasçılar da dilekçeye ekleniyor. Hükmedilen mahkeme kararı, tüm mirasçılar için aynı sonucu doğuruyor.. Dilekçe ekinde bulunması gereken en önemli belge miras bırakanın “nüfus kayıt örneği”dir. Mahkeme, ölenin nüfus kaydının bulunduğu yerdeki nüfus idaresine yazı yazarak, o kişinin aile durum tablosunu ister. Söz konusu veraset ilamı dilekçe örneği altta yer alıyor;

… SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

 

 

Davacı  :   (Veraset edenin babası, annesi, eşi veya kardeşi açabilir) Adres

Davalı  :    Hasımsız

Dava    :    Veraset

Olaylar :

 

…………………………ili, ………………………. İlçesi, ……………hane, …………..cilt, …………..sahife  nüfusuna kayıtlı (oğlum/eşim/kardeşim) ………………………………………. ……./………/………. tarihinde vefat etmiştir. Geride kanuni mirasçı olarak …………………………………………………………(babası/ annesi/ eşi/ çocukları) …………………………….. bırakmıştır.

 

 

Veraset ilamının düzenlenip, tarafımıza verilmesi için işbu davanın açılması zarureti doğmuştur.

 

 

Hukuki, sebepler: M.K. ve ilgili mevzuat

Deliller :  Nüfus kayıtları ve tanık beyanları

Talep : Belirttiğim nedenlerden dolayı bir suret veraset ilamının düzenlenip tarafıma verilmesini saygıyla arz ederim.

 

 

…../……../2013

 

(Davacı)

(baba,anne,eş,kardeş)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ