Savcılığa Hitaben Şikayet Dilekçesi

Savcılığa Hitaben Şikayet Dilekçesi

sikayet-dilekce-ornegiSavcılığa Hitaben Şikayet Dilekçesi nasıl yazılır?

Ceza Hukuku açısından suç teşkil eden eylem, davranış ve sözler Cumhuriyet Savcılığına şikayet edilir. Kişiye yönelik yapılan kasıtlı bir eylem ya da hak ihlali şikayet konusu olabilir. Bu durumda şikayete konu olan kişi ve olay suçun gerçekleştiği yer savcılığına bir dilekçeyle bildirilerek yasal işlem yapılması talep edilir.

Savcılığa yazılacak dilekçede eylemden zarar gören şikâyetçi ya da şikâyetçilerin ad ve açık adresleri mutlaka belirtilmelidir. Şikayete konu olan eylemi gerçekleştiren sanık veya sanıkların ad ve adresleri de belirtilmelidir. Dilekçede tarih belirtilerek, suça konu olan olay kısa, öz ve sıralı şekilde anlatılmalıdır. Delil varsa şikâyeti kanıtlayan tüm deliller elde hazır bulunan belge, veya tutanak şeklinde şikâyet dilekçesine eklenmelidir. Olayın tanıkları varsa, bunların ad ve adresleri de belirtilmelidir. Dilekçenin sonuna kamu davası açılması talebi, eklenmelidir.

 

Örnek Savcılığa Hitaben Şikayet Dilekçesi;

 

………………….. CUMHURİYET SAVCILIĞI’NA

 

Müşteki: Adı- Soyadı- Adresi

Sanık: Adı- Soyadı- Adresi

Suç Tarihi: ../../2013

Olaylar:

1.Apartmanda alt komşumla ……. birçok kez çeşitli tartışmalarımız oldu. Olay tarihinde sanık evimin kapısına gelerek başlattığı tartışma sonrası üzerime yürümüş, diğer komşuların engelleme çabalarına rağmen evime girerek yüzüme yumruk atmıştır.

2. Yumruk olayından sonra mahalle karakoluna giderek sanık hakkında şikâyetçi oldum ve gittiğim Adli Tabiplikten bir hafta rapor aldım.(Rapor ektedir)

3. Sanığın eylemi suç teşkil ettiğinden gerekli kovuşturmanın yapılarak sanığın cezalandırılması için Savcılığınıza müracaat zorunluluğu doğmuştur.Deliller: Adli Tabiplik raporu, aşağıda ad ve adresleri belirtilen tanıklar, her türlü delil.Sonuç ve İstem: Sanık hakkında gerekli kovuşturmanın yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini arz ve talep ederim.

Saygılarımla 

Adı- Soyadı- İmza

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ