Şikayetten vazgeçme (kovuşturma) dilekçe örneği

Şikayetten vazgeçme (kovuşturma) dilekçe örneği

dilekce-ornegiKanunda suç teşkil eden durumlardan dolayı zarar görenlerin, ceza kovuşturmasının olası sonuçlarına karşı korunmaları amacıyla, bu suçlardan dolayı ceza muhakemesi yapılması için yapılan başvuruya şikayet denir. Kanunda belirtilen şikayete tabi suçlar nedeniyle şikayet oluşturulduğunda soruşturma ve kovuşturma yapılır. Çeşitli sebeplerden dolayı itilafa düşerek konuyu yargıya taşıyan kişiler dava kovuşturma aşamasındayken tarafların birbiriyle anlaşıp, özür dilemesi gibi nedenlerle şikayetten vaz geçilebilir. Şikayetini geri çekmek isteyen davacı kovuşturma aşamasında olan şikayeti geri çekmek için Cumhuriyet Başsavcılığı makamına resmi olarak bir dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Takibi şikayete bağlı suçlarda şikayetçi, yani suçtan zarar gören kimsenin vazgeçmesi davayı düşürür. Ancak vazgeçme, hüküm kesinleşene kadar olmalıdır.

Aşağıda örneği bulunan şikayet dilekçesi formatlarına uygun biçimde yazılacak dilekçede şikayeti geri çekme talebi, olayın tarihi, dosya numarası belirtilecektir. Örnek Kovuşturma aşamasında Şikayetten vazgeçme dilekçesi

 

BAKIRKÖY SULH CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

 

 

Dosya No : …/….. E.

 

ŞİKAYETTEN VAZGEÇEN : ………… ………………….

 

SANIK : ……… ………………..

 

KONU : Şikayetten vazgeçme beyanımın sunulmasından ibarettir.

 

AÇIKLAMALAR ve TALEP

Sanık hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapmış olduğum …/…/….. tarihli şikayetimden vazgeçiyorum. Dolayısıyla Sayın Mahkeme’de görülmekte olan davanın tüm sonuçlarından feragat ediyorum.

Talebimizin kabulü ile davanın düşürülmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim…/…/…..

Feragat Eden

…………..


Bir önceki yazımız olan Hukuk mezunlarına uzlaştırmacı olma imkanı başlıklı makalemizde avukat uzlaştırmacı olma imkanı, mahkeme uzlaştırmacı başvurusu ve uzlaştırmacı başvuru şartları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ilhan dedi ki:

    şikayetten vazgeçmenin kişinin tarafına herhangi bir maddi yaptırımı varmıdır

BİR YORUM YAZ