Şikayetten vazgeçme (soruşturma) dilekçe örneği

Şikayetten vazgeçme (soruşturma) dilekçe örneği

taniklarin-dinlenmesi-talebi-icin-dilekce-1Çeşitli sebeplerden dolayı itilafa düşerek şikayet ettiğiniz kişi hakkında dava açılmaktadır. Ancak dava soruşturma aşamasındayken tarafların birbiriyle anlaşması, özür dilemesi gibi nedenlerle şikayetçi kişi şikayetini geri çekmek isteyebilir. Soruşturma aşamasında şikayeti geri çekmek için Cumhuriyet Başsavcılığı makamına resmi olarak bir dilekçe ile başvurulması gerekmektedir.  Takibi şikayete bağlı suçlarda şikayetçi, yani suçtan zarar gören kimsenin vazgeçmesi davayı düşürür. Ancak vazgeçme, hüküm kesinleşene kadar olmalıdır.

Aşağıda örneği bulunan şikayet dilekçesi formatlarına uygun biçimde yazılacak dilekçede şikayeti geri çekme talebi, olayın tarihi, dosya numarası belirtilecektir.

 

BAKIRKÖY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

 

Dosya No : …/….. Haz.

ŞİKAYETTEN VAZGEÇEN : ………… ………………….

ŞÜPHELİ : ……… ………………..

KONU : Şikayetten vazgeçme beyanımın sunulmasından ibarettir.

AÇIKLAMALAR ve TALEP

Şüpheli hakkında Sayın Başsavcılığa yapmış olduğum …/…/….. tarihli şikayetimden vazgeçiyorum. Dolayısıyla Sayın Başsavcılık tarafından yürütülmekte olan soruşturmanın doğabilecek tüm sonuçlarından feragat ediyorum.

Talebimin kabulü ile soruşturmanın düşürülmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim…/…/…..

 

Şikayetten Vazgeçen 
Adı- Soyadı- TC. No: 


Bir önceki yazımız olan Hukuk mezunlarına uzlaştırmacı olma imkanı başlıklı makalemizde avukat uzlaştırmacı olma imkanı, mahkeme uzlaştırmacı başvurusu ve uzlaştırmacı başvuru şartları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ