Kiracı Tahliye davası için dilekçe örneği

Kiracı Tahliye davası için dilekçe örneği

dilekce-ornegiÇeşitli geçerli nedenlerden dolayı kiracının kiralamış olduğu gayrimenkulü tahliyesi için kiralayan tarafından kiracı tahliye davası açılır. Bu davayı açabilmek için gerekli nedenler ise şunlardır;

Kiracı sözleşmede belirtilen tarihte tahliye taahhüdünde bulunduğu halde gayrimenkulü boşaltmıyorsa, kira bedellerinin ödenmesinde aksaklıklar olduğu için kiracıya iki kez ihtar çekildiği halde kiranın ödenmemesi durumunda, yazılı olarak kiranın istenmesine rağmen 30 gün içinde ödenmezse temerrüde dayalı mahkeme kararıyla gayrimenkulün tahliyesi istenebilir. Mülk sahibi mülkün yeniden inşası, imarı, esaslı tamiri veya tadilatı ile ilgili ruhsat ve proje çerçevesinde, ihtar sonucu mahkeme yoluyla, Mülk malikinin değişmesi ve malikin (eşine, çocuklarına da) ihtiyaç olması halinde, tapudan satın alma tarihinden itibaren bir ay içerisinde kiracıya ihtiyacı belirten ihtarın tebliğinden itibaren 6 ay sonra ya da kira süresinin bitiminden itibaren bir ay içerisinde dava açılması suretiyle tahliyesini isteyebilir. Ortada bir sözleşme olmadığında haksız yere başkasının mülkü işgal edildiğinde veya sözleşmeye uygun davranılmadığında kiracı tahliye davası açılabilir.

Tahliye Davası dilekçesi

 

                               ……………………..… HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE 

 

 

 

DAVACI                                :

 

VEKİLİ                                 :

 

DAVALI                                :

 

KONU                                   : Taahhüt nedeniyle tahliye talebinden ibarettir.

DAVANIN DEĞERİ            : … TL (Yıllık Kira Bedeli)

 

AÇIKLAMALAR                 :

 

1- Davalı, …/…/2013 tarihli kira sözleşmesi gereğince müvekkilin maliki olduğu … adresteki dairede …TL  aylık kira karşılığı oturmaktadır.

 

2- Kiracı davalı, kiralanan arasındaki sözleşmede 1 yıl sonra serbest idaresiyle tahliye taahhüdünde bulunmuştur. Bu taahhüde rağmen kiracı mecuru tahliye etmediğinden, ev sahibinin kirada bulunan oğlu dairede ouracağından bu davayı açmak zorunda kaldık.

 

HUKUKİ NEDENLER        : Türk Medeni Kanunu, HUMK ve diğer yasal nedenler.

 

HUKUKİ DELİLLER          : Tahliye Taahhütnamesi, emsal kira bedeli araştırmaları ve  diğer yasal deliller.

 

SONUÇ VE İSTEM             : Kiracının mecurdan tahliyesine, yargılama giderleri ile ücreti vekaletin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini müvekkil adına saygıyla arz ederim. …/…/2013

 

Davacı Vekili

Av.

 


Bir önceki yazımız olan Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı- AKEV başlıklı makalemizde AKEV, AKEV burs başvurusu ve AKEV burs şartları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ