Mahkemeden kayyım atanmasıKayyım atanması için dilekçe örneği

Mahkemeden kayyım atanmasıKayyım atanması için dilekçe örneği

dilekceTürk Medeni Kanunu’na göre bazı işleri görmek veya mal varlığını yönetmek için atanan kişiye kayyum denir. Bazı davalarda yasal temsilcinin menfaati ile imkanları sınırlı olanların menfaati çatışıyorsa, bu gibi durumlarda vesayet makamı kayyum veya halk tabiriyle kayyım atayarak objektif karar verilmesini sağlar. Genellikle miras davalarında terekenin ne şekilde paylaşılacağı, mirasçıların belli olmaması halinde ise mahkeme kayyım tayin edebilir. Kayyım, bir malın idaresi veya belli bir iş vesayet makamı tarafından yetkilendirilir. Mahkemeden kayyım atanması istendiği durumlarda bu talep dilekçe ile resmi makamlara iletilmelidir.

 

Kayyım tayini dilekçe örneği

…………… SULH HUKUK HAKİMLİĞİ’NE

 

DAVACI :

 

 

DAVACI VEKİLİ :

 

 

DAVALI : Hasımsız

 

DAVA KONUSU : Medeni Kanun m. 427 hükümleri gereğince Kayyım atanmasına karar verilmesi talebinden ibarettir.

 

OLAYLAR :

1. Müvekkilim …………………….’in kardeşi …………………… ile ………………….., …/…./……tarihinde evlenmişlerdir. Evliliklerinden biri .diğeri yaşında olmak üzere ………… ve……….. adlarında iki çocuğu dünyaya gelmiştir. Evlilik birliği, son zamanlarda tarafların kusurlu davranışları neticesinde çekilmez hale geldiğinden açılan boşanma davası sonucunda ………….. … Asliye Hukuk Hakimliğinin ……./…esas ve ………../… karar sayılı ilamı ile boşanmalarına karar verilmiş ve çocukların velayeti de yaşlarının küçük olması nedeniyle anneleri …………………..’e verilmişti. …………………. ise çocuklara yaklaşık .. ay gibi kısa bir süre bakmış ve daha sonra çocukları da amcası olan müvekkilimin evine bırakıp Antalya’ya kaçmıştır.

2. Boşanma davasından sonra müvekkilimin kardeşi ……………… geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybetmiş, Anne …………………. ise, …………. da tanışmış olduğu bir turistle yurt dışına gitmiş ve kendisinden uzun zamandır da haber alınamamıştır. Daha sonradan alının bir habere göre ………, ……………. karışmış olduğu bir uyuşturucu kaçakçılığı suçundan dolayı … yıl hapis cezasına çarptırıldığı anlaşılmıştır.

3. Bu nedenlerle …………. …Sulh Hukuk Hakimliğinin ../…/… tarih, ……./… esas ve ………./… karar sayılı ilamı ile müvekkilim …………………….. küçüklere vasi olarak atanmıştır. Ancak, vasi olan Müvekkilim ………………., geçirmiş olduğu bir trafik kazası nedeniyle tedavi görmek amacıyla yaklaşık iki yıllığına yurt dışına gidecektir.

4. Küçüklerin kanuni temsilcisi olan Müvekkilim ………………………..’in söz konusu temsilcilik görevini yerine getirmesine engel bir durum ortaya çıktığından küçüklere kayyım tayin edilmesi amacıyla iş bu davanın açılması zorunluluğu doğmuştur.

 

HUKUKİ SEBEPLER : Medeni Kanunun m. 427 md. ve ilgili diğer maddeleri, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ve ilgili sair mevzuat.

 

SUBUT DELİLLER :…………… …Sulh Hukuk Hakimliğinin …./……/…… tarih, …../… esas ve ……../… karar sayılı ilamı, nüfus kayıtları, tanık beyanları ve gerektiğinde her türlü hukuki deliller.

 

SONUÇ ve TALEP : Yukarıda saydığımız nedenlerle; davamızın kabulü ile, küçük ………. ve ……………..nin vasi olarak kanuni temsilcileri olan müvekkilim ……………………… bu görevini yerine getirmesinde engel ortaya çıktığından küçüklere kayyım tayinine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

 

……/……/200…

Davacı Vekili

………………..

EK:

1.) Onanmış vekaletname örneği,

2.) Nüfus kayıtları örneği

3.) …………..…Sulh Hukuk Hakimliğinin …/…./…. tarih, …./.. esas ve ……./… karar sayılı ilamı.

 


Bir önceki yazımız olan Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı- AKEV başlıklı makalemizde AKEV, AKEV burs başvurusu ve AKEV burs şartları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ