Uzlaşma talebi dilekçe örneği

Uzlaşma talebi dilekçe örneği

ceza_mahkemesi_uzlasmaUzlaşma, suçtan mağdur olan kişinin suç şüphelisi ile anlaşması sonucunda ceza yargılamasının sona ermesidir. Uzlaşma sağlandığında şikayetten vazgeçilmiş olmamakla beraber anlaşma yolu bulunmaya çalışılır. Her davada uzlaşma yapılamaz.

Kamu alacakları için de uzlaşma talebi yapılabilir. Örneğin yüklü vergi borcu olan kişiler, şirketler uzlaşma talep ederek borcunu ödeme kolaylığı talep edebilir. Bu şekilde uzlaşmada cezanın tamamına yakın kısmı kaldırılıyor. Vergide de sembolik bir indirim yapılıyor. Tamamını ödeyemeseniz bile uzlaşma geçersiz olmuyor. Uzlaşmada taksitlendirme talebinde bulunmak suretiyle borcunuzu ödeyebilirsiniz. Örneğin vergi borcunuzu uzlaşma yolu ile ödemek istediğinizde, vergi dairesi uzlaşma dilekçesi ile müracaatta bulunmanız gerekiyor. Söz konusu dilekçe örneği aşağıda yer alıyor…

Vergi dairesi için örnek uzlaşma talebi dilekçesi

……….. Vergi Dairesi Uzlaşma Komisyonu Başkanlığına

                                    ………….

 

Uzlaşma Talebinde Bulunanın

Adı ve Soyadı;

Açık Adresi;

Hesap Numarası;

Ev veya İş Telefonu;

 

Tebliğ Edilen İhbarnamenin

Düzenleme ve Tanzim Tarihi;

Cilt ve Sıra Numaraları;

İhbarname Tebliğ Tarihi;

 

Yukarıda ihbarnamenin tarih ve numalarını, aşağıda dönemini, vergi ve ceza nev’ileri ile miktarlarını belirttiğim tarhiyatlar üzerine 213 sayılı VUK’nuna 205 sayılı kanunla EK: 1-6 maddeler gereğince uzlaşmak istiyorum. Dilekçemin kabulü ile komisyona davet edileceğim gün ve saatin bildirilmesini arzederim.

 

…./…./2014

 

Mükellef veya vekilinin imzası

Uzlaşma Taleo Edilen Vergi ve Cezaların Miktarları

Verginin;

– Dönemi

– Nev’i

– Miktarı

Cezanın;

– Nevi’i

– Miktarı”

Söz konusu vergi dairesi uzlaşma dilekçesi, internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesinden de yapılabiliyor. Vergi dairesi uzlaşma dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

 


Bir önceki yazımız olan Yarın hangi illerde okullar tatil! başlıklı makalemizde 13 aralık kar tatili olan iller, Hangi İllerde Okullar Tatil ve tatil olan okullar hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ