Vasilik Talebi için dilekçe örneği

Vasilik Talebi için dilekçe örneği

dilekce-ornegiVasi nedir, vasi nasıl tayin edilir, vasilik nedir, merak edilen bu soruların yanıtları konunun devamında bulunuyor. Bir kişi için vasi olarak tayin edilen kimse onun yerine söz hakkı elde eder. Vasi tayin edilen kişi, diğerinin söz konusu mallarının üzerinde tasarruf etme yetkisine sahiptir.

Bir kimse, vasiyetini yerine getirmek veya mallarında ya da çocuklarının işlerinde tasarruf etmek üzere vasi tayin edebiliyor.

Vasi olarak seçilen kimse, vasiyette bulunan kişinin huzurunda vasiliği kabul etmediğini belirterek bu sorumluluğu reddedebilir. Ancak böyle bir reddetmediği takdirde vasi olmayı kabul etmiş sayılır. Vasi olarak atanan kişinin, vaside olması gereken özelliklere haiz olması gerekmektedir.

Aşağıda örneği bulunan şikayet dilekçesi formatlarına uygun biçimde yazılacak, dilekçede talep kapsamlı olarak açıklanacak ve kişisel bilgiler eklenerek ilgili makama teslim edilecektir.

 

                                                         SULH HUKUK MAHKEMESİ’NE

                                                                                     …………………DAVACI : (Adı Soyadı) (T.C: Kimlik No-) (Adresi)
VEKİLİ : (Adı Soyadı) (T.C: Kimlik No-) (Adresi)

DAVA: VASİ TAYİNİ

AÇIKLAMA:

…. ili …………… Nüfusuna kayıtlı (oğlum/kızım…) özürlü olaması nedeniyle resmi ve gayri resmi işlerini görememektedir. (Oğlumun) bütün işlerini görebilmem için VASİSİ olmak istiyorum.

HUKUKİ NEDENLER         : İlgili yasa Mad.
SUBUT DELİLLER              : Doktor raporu

 

NETİCE ve TALEP                 : Yukarıda açıklamış olduğum oğlum (Ad Soyad)’ın özürlü olması nedeniyle işlerini görebilmem için Mahkemenizce VASİ TAYİN olmak için  karar verilmesini,

Saygılarımla arz ve talep ederim  …/…./2014

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ