Vergi kaçakçılığı suçuna savunma dilekçesi

Vergi kaçakçılığı suçuna savunma dilekçesi

mahkemeden-kayyim-atanmasikayyim-atanmasi-icin-dilekce-ornegi-1Her mükellef devlete vergi ödemekle yükümlüdür. Kamu hizmetlerini karşılamak amacıyla, kişilerden ve kuruluşlardan kanunen toplanan paraya vergi denmektedir. Anayasamızın 73. maddesine göre herkes, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür.

Ülke içinde yaşayan tüm kişi ve kurumların devlete vergi ödemesi gerekir. Vergi ödemek ülke içinde yaşayan her vatandaşın en kutsal görevlerinden biri olmalıdır. Vergi ile ilgili yükümlülükler, 213 sayılı Vergi Usul Kanunumuz tarafından düzenlenmiştir. Vergi kaçakçılığı ise birçok şekilde mükellefin vergi ödemekten kaçınmasıdır. Vergi kanunlarına göre tutulan ve ibraz mecburiyeti bulunan; defter ve kayıtlarda hesap ve muhasebe hileleri yapanlar, sahte hesap açanlar veya defterlere kaydı gereken hesap ve işlemleri vergi matrahının azalması sonucunu doğuracak şekilde tamamen veya kısmen başka defter, belge veya diğer kayıt ortamlarına kaydedenler, defter ve belgeleri tahrif edenler veya saklayanlar muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleyenler veya bu belgeleri kullananlar on sekiz aydan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Bu suçlardan dolayı hakkında dava açılan kişi, kurum yani vergi mükellefi itiraz dilekçesi yazarak savunmasını yapabilir. Aşağıda örnek savunma dilekçesi yer alıyor.

        …….

SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

 

DOSYA NO             :…….

 

SAVUNMALARINI

SUNANLAR             :…….

 

VEKİLLERİ            :…….

 

DAVACI               : K.H

 

MÜŞTEKİ              : ………….DEFTERDARLIĞI GELİR MÜD.

 

SUÇ                  : 213 S.K’NUNA MUHALEFET

 

KONU                 : Savunmamızın sunulmasıdır.

 

SAVUNMALARIMIZ       :

1-Müvekkilimiz, şehrin en seçkin semtlerinden birinde giyim mağazası sahibidir. İşyerinde bulunan yazar kasa bilinmeyen bir nedenle arızalanmıştır.

2-Servis mekanik bir arıza olduğunu söyleyerek makineyi tamir için götürmüştür. Bu arada müvekkilimiz, fatura ve perakende satış fişi kullanarak satışlarına devam etmişlerdir.

3-Maliye elemanları tarafından ertesi gün yapılan denetimde müvekkilimize, ödeme kaydedici cihaz bulundurmadığı için tutanak tutulmuştur.

4-Müvekkilimiz tarafından gerek yazar kasanın faturası ve gerekse arıza nedeni ile yazar kasanın götürüldüğüne dair servis fişi gösterildi ise de denetim elemanları tutanağı tutmakta direnmişlerdir.

5-Müvekkilimiz, denetim elemanlarına kesilen faturaları ve perakende satış fişlerini de göstermiş, ancak müvekkilimiz ile ilgili olarak denetim yapan elemanlar ikna olmamışlardır. Nihayetinde asla vergi kaçırmak gibi bir düşüncesi olmayan müvekkilimizin hakkında vergi kaçakçılığı suçundan dava açılmıştır.

6-Makinede meydana gelen arıza her an herkesin başına gelebilir. Müvekkilimizin denetimin yapıldığı günkü ve yazar kasanın tamirde olduğu günlerdeki kesilmiş fiş ve faturaları diğerleri ile karşılaştırıldığında rakamlardan hiçbir aksama olmadığı ve vergi kaçakçılığının da asla söz konusu olmayacağı anlaşılacaktır.

İSTEM SONUCU         :

Açıkladığımız nedenler ile müvekkilimiz ile ilgili olarak sunacağımız ve yüce mahkemenin re’ sen yapacağı araştırmalarda elde edeceği kanıtlar doğrultusunda BERAAT kararı verilmesini talep ederiz.

SANIK VEKİLİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ