Yaş Düzeltme Dilekçesi

Yaş Düzeltme Dilekçesi

dilekçeDoğum olayından sonra Nüfus müdürlüğüne başvurularak kimlik çıkarılması gerekmektedir. ;Bu işlem sırasında nüfus memurunun yanlış anlaması sonucu doğum tarihi yanlış yazılabilir. Ailenin fark etmesiyle bu işlemin düzeltilmesi için yasal süreç başlaması gerekir. Çünkü yaş düzeltme işlemi için Asliye Hukuk mahkemelerine dava açılması gerekmektedir. Yaş Düzeltme Dilekçesi ile birlikte başvuru yapılarak ekte nüfus kayıtları, doktor raporu ve olayın şahitlerinin ifadelerinin yer alması süreci hızlandırır. Yaş düzeltme işlemlerinde kesin hastane kayıtları varsa kolaylıkla sonuç alınır. Ancak evde yapılan doğumlarda sadece tanıkların ifadesi esastır. Burada da karar hakimin ikna edilmesine kalır. Yaş tahsisi davası ileri yaşlarda açıldığında mahkeme delil  olarak kemik testi de istemektedir.

3. Tanık listesi

 

………. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

DAVACI :

DAVALI : ………. Nüfus Müdürlüğü

DAVA KONUSU : Nüfusta yanlış kaydedilen yaşımın düzeltilmesi talebi

OLAYLAR :

1. ………. ili, ………. ilçesi, ………. cilt, ………. hane ve ………. sıra numarasında kayıtlı bulunmaktayım. Nüfusta doğum tarihim ………. olarak kayıtlı görünmekte ise de gerçek doğum tarihim ……….dır.

2. Dilekçem ekindeki doğum tutanağından da anlaşılacağı üzere nüfus memurlarının hatasnedeniyle doğum tarihim nüfus kayıtlarına yanlış işlenmiştir. Bu nedenle çeşitli hukuki sorunlarla karşılaşmaktayım.

3. Söz konusu hukuki sorunları ortadan kaldırmak amacıyla iş bu yaş düzeltme davasının açılması zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ SEBEPLER : Nüfus Kanunu, Medeni Kanun, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ve ilgili sair mevzuat.

SUBUT DELİLLER : Nüfus kayıtları, doktor raporu, tanık beyanı ve gerektiğinde her türlü hukuki deliller.

SONUÇ ve TALEP : Yukarıdan sayılan nedenlerden dolayı iş bu davanın kabulü ile nüfus kayıtlarında “……….” olarak geçen doğum tarihimin “……….” şeklinde düzeltilerek nüfusa kaydedilmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.TARİH

Davacı

EK:

1. Nüfus kayıtları

2. Doktor raporu

3. Tanık listesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ