10 Kasım’da Öğrenci ve Öğretmenler Okula Gidecek mi?

10 Kasım’da Öğrenci ve Öğretmenler Okula Gidecek mi?

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 74. yıldönümü bu yıl haftasonuna denk geliyor. 10 Kasım Atatürk’ü anma günü nedeniyleDolayısıyla okullarda tören yapılacak mı? Yapılacak törenlerde öğretmenler görev alacak mı? Bu konuda henüz net bir bilgi sahibi olamayan öğretmenler bu konudaki endişelerini dile getirdi. Öğretmenlerin yapılacak etkinliklerde görev alıp almayacakları konusunda henüz ne yapacakları belli değil.

10 Kasım 2012 Cumartesi günü Atatürk’ün ölümünün 74. yıldönümünde tüm Türkiye’de anma programları düzenlenecek. Haftasonuna denk geldiği için öğretmen ve öğrenciler okulda programlara katılacak mı katılmayacak mı şeklinde tereddütler bulunuyor. Aslında her okul kendi bünyesinde farklı etkinlikler düzenliyor. 

2012/3073 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 4.Bölümünde;

Tarihi Günler 

Mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve diğer tarihi günler

MADDE 8 – (1) “Mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve diğer tarihi günlerin kutlama faaliyetleri; Başkentte Ankara Valiliği, Başkent dışında valilikler ve kaymakamlıklarca oluşturulacak kutlama komiteleri tarafından belirlenir. Programda, günün anlam ve önemine uygun olarak yapılacak bilimsel toplantı, konferans, sergi, yarışma, tiyatro, halk oyunları, gösteriler ve konser gibi faaliyetler yer alır. Programda tören geçişi ve tebrikata yer verilmez” denilmektedir.

Buna göre; karar mercii il ve ilçenin mülki amirleri olacaktır. Okullarda törenlerin yapılıp yapılmayacağına vali ve kaymakam karar verecektir. İl ve ilçe merkezlerinde kaymakamlık ve valilik tarafından anma programları düzenlenmektedir. Ancak öğretmen ve öğrencileri de tatil gününde okullara çağırmak haksızlıktır. Tüm çalışanların tatil yaptığı bir günde törenlerin demirbaşları yine öğretmenlerdir. Haftada 15 saat çalışan öğretmenler idareciler tarafından haftasonu tatilinde göreve çağrılacaktır..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ