100 bin öğretmene tablet dağıtılacak!

100 bin öğretmene tablet dağıtılacak!

tablet-dagitim-toreniBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği Fatih Projesi kapsamında tablet dağıtımı törenine katıldı. Bugün ATO Congresium’da düzenlenen törenle 575 bin öğrenci ve 100 bin öğretmene tablet dağıtımı yapıldı. Başbakan Erdoğan, tablet dağıtımında öğretmen ve öğrencilere önemli mesajlar verdi.

Erdoğan’ın Tablet dağıtım törenindeki konuşmasında şu mesajlar  yer alıyor.

Saygıdeğer öğretmenlerim, sevgili öğrenci kardeşlerim. Bugün eğitim tarihimizde yeni bir miladı yaşıyoruz. Bugün 81 ildeki okullarda tam 100 bin adet tablet bilgisayarı öğrencilerimize teslim ediyoruz. Şu ana kadar 63 bin tablet bilgisayarı dağıtmıştık. Bugün 100 binini daha teslime ediyoruz. İnşallah Mart ayının sonuna kadar bu sayıyı 675 bin öğrenciye tabletlerini teslime etmiş olacağız. 

Ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığımızı, milli eğitim bakanlığımızı, bu projeyi başarıyla sürdürdükleri için tebrik ediyorum. Son derece modern bir eğitim altyapısını Türkiye’de inşa ediyoruz. 

Başbakan Erdoğan gençlere şöyle seslendi 

Şimdi bakın sevgili çocuklar, bizler çok zor şartlarda okuduk. Türkiye’nin çocukları her şeyin en iyisine layıktır. Bu nedenle eğitime en fazla kadroyu tahsis ediyoruz. Derslik okul sayıları yetersiz kalıyordu. 79 senede cumhuriyet tarihinde inşa edilen derslik sayısının yarıdan fazlasını biz şu 11 yılda inşa ettik. Onun için 11 yılda 205 bin yeni derslik açtık ve sınıflardaki bu sayıyı azalttık. Hedef sınıflarda 30 öğrenci olması. Ders kitaplarını dağıtmaya başladık. Siz okullar başladığında birinci hamur kağıttan kitaplarınız size ücretsiz dağıtılıyor. 

“Zorunlu Eğitimi 12 Yıla Çıkardık” 

Artık her ay ihtiyacı olan ailelere, çocuklarını okula gönderebilmeleri için belli miktarda destek veriyoruz. Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık, 4+4+4. Meslek liselerinin önünü açtık. Yeni seçmeli dersler belirledik. 11 yıl önce okullarımızdaki 19 bin laboratuar sayısını 35 bine ulaştırdık. 12 bin kütüphane sayısını 22 bine çıkardık. 11 yılda 417 bin yeni öğretmenimizi göreve başlattık. Önceki hafta 10 bin öğretmen ataması daha yaptık.

“Tabletler Türkiye’de Üretilecek”

Tablet dağıtımı ile teknolojiyi sınıflarımıza taşıdık. Okullarımıza bir milyon adet bilgisayar dağıttık. Şu anda meslek liselerimiz hariç tüm liselerimizde, sınıflarımızda çocuklarımızda 85 bin etkileşimli tahta yerleştirdik. 40 bin okulumuza yerleştireceğiz. Etkileşimli tahtalarda ve tabletlerinizde kullanacağınız kaynakların hazırlanmasına devam ediliyor. Şu ana kadar 5 bin ders videosu ve üç bin ses kaydını oluşturduk. 100 bin öğretmenimiz FATİH Projesi eğitimi aldı. 10 milyon 600 bin adet tablet bilgisayarı ihalesi belli aşamaya geldi. Dünyanın en büyük firmalarına ülkemizde üretim yapma şartı koyuyoruz.

Unutmayın sizin çok eski ve şanlı bir tarihiniz var. Unutmayın sevgili çocuklar, sizler Alparslan’ın, Fatih Sultan Mehmet’in, Kanuni’nin Akşemseddin’in, Molla Gürani’nin, Yunus Emre’nin, Mevlana’nın istikametini çizdiği bir milletin mensuplarısınız. Sizler Gazi Mustafa Kemal’in ülkeyi emanet ettiği istikbalimiz olan evlatlarımızsınız. 

“Bilgisayara Esir Olmayın” 

Eğitim için bilgisayarı araç olarak kullanın. Siz bilgisayarın esiri olmayın, bilgisayar sizin esiriniz olsun. Bu bilgisayarlar tabletler sizi kitap okumaktan uzak tutmasın. Bilgisayar sizi öğretmenlerinizden, arkadaşlarınızdan ve ailenizden koparmasın. Televizyonu da bilgisayarı da lütfen gerektiği kadar kullanın.

Tableti dağıtmakla iş bitmiyor. Tablet sadece eğitim araçlarından bir tanesidir. Tabletler yüz yüze eğitimi asla unutturmasın.

F Klavye Tabletler 

Biz tabletlerimizi F klavye olarak hazırlıyoruz. Türkçemize en uygun olan F klavyedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ