29 bin sınıf öğretmeni fazlalık durumunda kaldı

29 bin sınıf öğretmeni fazlalık durumunda kaldı

Çok tartışılan 4+4+4 yeni eğitim sistemine göre okulların kadrolarında düzenleme yapıldı. Ancak bu durumda 29 binin üzerinde sınıf öğretmeni geçen yıl görev yaptıkları okullarda “fazlalık öğretmen” durumuna düştü.

4+4+4 olarak nitelendirilen, zorunlu ama kesintili 12 yıl eğitim sunan yeni eğitim yasasıyla ilgili düzenlemeler tamamlandı. Ancak yeni düzenlemede, 29 binin üzerinde sınıf öğretmeninin norm kadro durumunda kaldı. Türk Eğitim Sen konu ile ilgili açıklama yaptı.  İlköğretim 5. sınıflara giren öğretmenlerle bu yıl 4. sınıfta görev yapan öğretmenlerin tümünün tekrar 1. sınıfa dönmesiyle norm fazlası açığı meydana geldi.

‘Her Branşta Toplam 68 Bin’

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız sadece İstanbul’da norm kadro fazlası bin öğretmen var. Sendikalara göre İstanbul’da 25 bin öğretmen açığının 1400’ü sınıf öğretmenliği branşında buluyor. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) illere göre norm kadro çizelgesini dikkate alarak hesaplama yaptıklarını söyledi. “68 bin 725 öğretmen tüm branşlarda norm kadroya çıktı. Bunların arasında 29 bin 103’ü sınıf öğretmeni yer alıyor. Öğretmen fazlası, öğretmen açığı olan illerde oluştu. Biz bu durumu daha önce öngördüğümüzde Bakanlık norm kadro fazlası olmayacağını, 5. sınıftaki 37 bin 722 öğretmenin 1. sınıfları okutmaya devam edeceğini açıklamıştı. Ancak 5. sınıflar ortadan kalkıp derslik sayılarını da artmadığı için dediğimiz gibi oldu. Öğretmenlerin güvencesi olduğunu söyleyenler, bakalım bu durumu nasıl çözecekler?”

Bedeli Öğretmen Ödemesin

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, değişen sistem nedeniyle öğretmenlerin fazla kadro görünmesinin sorumlusu öğretmen olmamalıdır. “Öğretmenlere geçiş süreci tanınmalı. 5 yıl okullarının norm kadrosunda kalıp, isteğe bağlı tayin edilmeliler” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ