29 yaş sınırında bulunan üniversite öğrencileri Dikkat!

29 yaş sınırında bulunan üniversite öğrencileri Dikkat!

Milli Savunma Bakanlığı’ndan 29 yaş sınırındaki öğrencileri etkileyecek bir karar aldı. 29 yaşını doldurduğu halde askerliğini yapmayanlar önce askere, sonraokula gidecek. Karar doğrultusunda 29 yaşındaki üniversite öğrencilerine hem iyi, hem de kötü haber var. 29 yaşını tamamlayan son sınıföğrencileri 30 yaşına kadar eğitimlerini tamamlayıp edip mezun olacak. Ancak 29 yaşını doldurmuş 1., 2. ve 3. sınıflarda okuyorlarsa ve afla üniversiteye geri dönmüşlerse, eğitime ara verip askere gidecek.

Milli Savunma Bakanlığı 18 Ocak 2012’de YÖK’e yolladığı yazıda, 29 yaşından büyük yükümlülerin askerliklerinin ertelenmeyeceğini bildirmişti. Bu yaştaki öğrencilerin eğitimlerini askerliği tamamladıktan sonra tamamlamaları çin gerekli tedbirlerin alınmasını istemişti. Bunun üzerine 29 yaş sınırında bulunan üniversite öğrencilerini hemen askere alınma endişesi sarmıştı.

Hatta bu durum ‘29 yaş bunalımı’ başlığıyla haber olunca sosyal medyada örgütlenen öğrenciler, Eğitim-Bir-Sen’e başvuru yaparak itiraz ettiler. Eğitim-Bir-Sen, Milli Savunma Bakanlığı’na öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan sonra askerliğe alınmaları için yazılı başvuru yaptı. Milli Savunma Bakanlığı’nın Eğitim-Bir-Sen’e cevaben yolladığı 3Eylül 2012 tarihli yazıda Askerlik Kanunu’na göre 29 yaş sonuna kadar mezun olamayanların askerliklerinin ertelenmesine yasal olarak imkân bulunmadığı, ancak yükümlülerden askerlik muayenesi yapılanların 30 yaşına kadar öğrenim görmelerinde sakınca olmadığı belirtildi.

Bu durumda 1983 doğumlu son sınıf öğrencileri 30 yaşına kadar öğrenciliğe devam edip mezun olabilecek. Ancak henüz 1., 2.ve 3. sınıfta okuyanlar ile afla üniversiteye dönen 29 yaşını geçmiş öğrenciler bu yıl kayıt yaptıramayacak. Çünkü üniversiteler 29 yaş sınırında bulunan öğrencilerin kaydında askerlik durum belgesi istiyor. 29 yaşını doldurmuş bu öğrencilerin seçeneği kayıtlarını dondurup askerlik yapmak.

Af yasasından faydalananlar!
Af yasasından faydalanarak üniversiteye geri dönen İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Zafer Duman ortada haksız bir durum olduğu iddia ediyor.
“Ben 2009 yılında uygulamaya konulan af yasasıyla okula geri döndüm. 31 yaşındayım ve okul, kaydımın yapılması için askerlik durum belgesi istiyor. Ancak Askerlik Kanunu’na göre 29 yaşından sonra askerliğimi ertelemeşansım yok. Bu durumda askerlik durum belgesi alamıyorum. Kaydımı yapamazsam askere gitmek zorunda kalacağım. Anlayacağınız afla geldim, yasayla gidiyorum. Benim gibi binlerce öğrenci var. Yetkililerden yardım istiyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. emir dedi ki:

    yanlış bilgi veriyorsunuz gibi geldi bana…aslında 29 yaş sonu ile kastedilenin ne oldugunu anlamakta sıkıntı yasıyoruz..benim anladığım 29 yaş sonu yani 83 doğumlu bir öğrenci 2012 yılı 31 aralık tarihine kadar tecil yapabilir..2013 yılında askere gitmek zorunda ne olursa olsun(yuksek lisans filan hariç)yalnız 2012-2013 öğretim yılında mezun olabilecek durumda olan son sınıf öğrencisi ise 2013 yılı içerisinde(30 yaş içinde) askere sevk edileceği tarihe kadar okulu bitirip mezun olması mümkün olabilecektir…ben askerlik şubesini de aradım bu şekilde bilgi verildi bana…

BİR YORUM YAZ