42 bin öğretmen alan değiştirdi

42 bin öğretmen alan değiştirdi

Yeni eğitim sistemine geçişten kaynaklanan nedenlerle norm fazlası durumuna düşen sınıf öğretmenlerinin mağdur olmaması için alan değişikliği için başvuru yapmaları istendi. Alan değişikliği için başvuru yapmak isteyen sınıf öğretmenleri, 10–13 Eylül 2012 tarihleri arasında işlem yaptılar. Alan değiştiren sınıf öğretmenlerinin atamaları 14 Eylül’de yapıldı. Yeni alanları ile ilgili yaptıkları tercihlere göre atanan sınıf öğretmenleri 17 Eylül 2012 tarihinden itibaren yeni yerlerinde görev yapmaya başladı.

Öğretmen adaylarına 2002 yılına kadar yan alan eğitimi alma hakkı kolaylığı da tanındı. Yan alan eğitimi almak isteyen öğretmenler 40 saatlik bir ders sonucunda istedikleri ikinci bir branşta eğitim alıyorlar.

Resmi olmayan rakamlara göre alan değişikliği için atanan yaklaşık 42 bin öğretmen bulunuyor. 42 bin öğretmen, farklı alana geçiş yaptığı belirtiliyor.

Açıkta kaldığı için alan değişikliği yapmak zorunda kalan öğretmenlerle ilgili yeni bir sorun belirdi. Uzun yıllar, sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra matematik öğretmenliğine geçen bir öğretmenin verimliliği tartışılıyor. Bu nedenle bazı eğitimciler, alan değişikliği yapan öğretmenler için seminerler düzenlenerek eğitim almaları gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ