4+4+4 sistemi devam edecek mi?

4+4+4 sistemi devam edecek mi?

4+4+4 Eğitim SistemiGeçtiğimiz yıl tartışmalı bir şekilde uygulamaya başlanan 4+4+4 sisteminde revizyona gidiliyor.

Geçen yıl okul hayatına başlayan 60-66 aylık miniklerle ilgili gelen bilgiler sistemdeki sorunları gözler önüne serdi. Bakanlık sorunların çözülmesi için komisyon oluşturulacak. Yeni düzenlemeyle 60-70 aylık çocuklar ayrı sınıfa alınacak.

Yeni düzenleme kapsamında okul hayatına uyum sağlayamayan öğrencinin ana okuluna gönderilmesi gündeme geldi. Çocukların derse konsantre olmasını kolaylaştırmak için ders süresi 20 dakikaya inecek, bodrum katları oyun salonuna çevrilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden gelen şikayetleri dikkate alarak 4+4+4 sisteminde revizyona gidiyor. Özellikle 1. sınıfa başlayan 60-66 aylık çocuklarla ilgili değişiklikler düşünülüyor. olacak. VATAN’da yayımlanan habere göre bakanlığın görevlendirdiği komisyon bu konuda çalışacak. Komisyonun raporu doğrultusunda revizyonlar belirlenecek ve yeni eğitim döneminde uygulanacak.

Başta İstanbul olmak üzere il milli eğitim müdürlüklerinden gelen raporlar, sistemin sorunlarını ortaya çıkardı. Bakanlık bunun üzerine yeni eğitim yılında bu sorunların düzelmesi için önlemler almaya hazırlanıyor. Sistemde en fazla sıkıntı, 60-84 (birinci sınıf) aylık çocuklarda yaşanıyor. Çoğu öğrenci henüz okumayı sökemezken, 40 dakikalık ders sürelerinin de uzun olduğu belirlendi. Bakanlık yetkilileri,

“Sistemin temelinde bir değişiklik yok, uygulamada yaşanan bazı sıkıntıları ortadan kaldıracağız. Geri adım atılması söz konusu değil” değerlendirmesinde bulundu.

Veli istese bile kararı komisyon verecek 

– Oyun Alanı: Öğrencilerin okulu sevmesi ve yeterli oyun aktivitesinin yapılabilmesi için oyun alanlarının oluşturulması hedefleniyor. Bu konuda gerekirse belediyelerden yardım istenecek. Boş olan bodrum katları ile çatı katlarının oyun alanı yapılması da planlanıyor. İmkanı olan okullarda kukla gösterisi, müzik odası gibi odaların da yapılması istenecek.

– Komisyon karar verecek: Veli kararıyla 60-66 aylık hazır olmayan çocuklar okula başladı. Bu konuda sorunlar yaşandı. Bakanlığa, veli isteğinin yanında uzmanlardan oluşturulan bir komisyonun çocuklara “okula başlayabilir” onayını vermesi, bu onayı alamayan öğrencilerin anaokuluna gönderilmesi önerildi. Komisyon, bu öneriyi de gündemine aldı.

% 67’si en az bir kez altına kaçırdı

2000 öğretmenle Anadolu Eğitim-Sen tarafından yapılan anketten de şu sonuçlar dikkat çekti:

– Birinci sınıfların yüzde 44’ü boylarına uygun olmayan sıralarda oturmak zorunda kaldı

– 60-66 aylık çocukların yüzde 67’sinin en az 1 kez altına kaçırdı.

– Üst yaş gruplarındaki öğrencilerin tamamı Nisan ayında okumaya geçerken, 66 ay altındaki öğrenciler için bu oran yüzde 18’de kaldı. Yani 60-66 ay aralığında kalan çocukların yüzde 82’si yani her 5 çocuktan 4’ü Nisan ayında okumaya geçemedi.

– “1.sınıflarda yapılan sistem ve müfredat değişikliğine ilişkin herhangi bir eğitim aldınız mı?” sorusunu ise öğretmenlerin yüzde 65’i eğitim almadım diye cevaplarken, yüzde 31’i bu yönde eğitim aldığını ama işe yaramadığını, yüzde 4’ü ise eğitim aldığını ve işe yaradığını bildirdi.

Dinleme bozukluğu oldu 

MEB’in yürüttüğü çalışmalar kapsamında yeni eğitim öğretim yılında değişiklikler bekleniyor:

Dersler 20 Dakika: 60- 66 aylık çocuklar için 40 dakikalık derslerde uyum sorunu yaşadı. Çocuklarda dinleme bozukluğu, dikkatsizlik gibi olumsuzluklar ortaya çıktı. Çocukların dikkati dağılmaması için 20’şer dakikalık derslerin yapılması gündemde.

Esnek Eğitim: Öğrencilerin ilgi ve becerilerine göre sınıfta “esnek” eğitimin hayata geçirilmesi bekleniyor.

– 60-70 VE 71-84: Okullarda 60-70 aylık çocuklarla, 71-84 aylık çocukların ayrı sınıflarda toplanması, yeterli öğrenci yoksa yakın okullarda birleştirme yapılması da bakanlığa gelen öneriler arasında.

Sınıflar Bölünebilir: Birçok okulda 50 kişilik sınıflar bulunuyor. Kalabalık sınıflarda 1. sınıf öğrencilerinin motive olması zor. Sınıf öğrencilerinin ikiye bölünmesi değerlendirilecek.

– Minderde Eğitim: Çocukların boyuna uymayan klasik sıra düzeninde değil, yerde minderde ders dinlemeleri ve tek kişilik sıraların “u” düzeninde sıralanması için düzenleme yapılması konuşuluyor

Pilot bölge seçilmeliydi 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün daha önce kamuoyuna yansıyan kapsamlı 4+4+4 raporu şöyleydi:

– Derslik ihtiyacı giderilmeli

– 40 dakikalık derste 60 aylık çocukların oturmaları, dikkatlerini derse vermeleri mümkün değildir. Sınıflarda 60-84 ay aralığındaki çocukların bir arada bulunması ciddi sorundur.

– Okula hazırlık dönemlerinin 60-70 ay arasındaki öğrencilere 3.5 ay, 70 ay üzerindekilere de 1 ay yapılmalı.

– Okul bahçe duvarları yükseltilip çizgi film karakterleri ile süslenmeli

– Kapsamlı düzenleme yapılmadan önce pilot uygulama yapılmalı

– Okulların fiziksel şartlarının 60 aylık çocuklar için yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ