5 Yeni Vakıf Üniversitesi Kuruluyor

5 Yeni Vakıf Üniversitesi Kuruluyor

Beş yeni üniversite kuruluyorÜlkemizdeki üniversiteler kervanına yenileri ekleniyor. Vakıf üniversitesi olarak kurulacak yeni üniversitelerin adları açıklandı. Türk yükseköğretim sisteminin ayrılmaz parçası ve önemli bir bölümünü oluşturan vakıf üniversiteleri birçok öğrencinin burslu okumasına olanak sağlıyor. Yeni vakıf üniversitelerinin kurulmasına ile ilgili yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı‘na sunuldu.

Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu‘nda yapılması planlanan değişiklikler onaylandığında adı geçen vakıf üniversiteleri kurulacak. Adı geçen vakıf üniversiteleri şöyle; Ankara’da ”Anka Teknoloji Üniversitesi”, İstanbul’da ”İstanbul Yeşilyurt Üniversitesi”, Adana’da ”Kanuni Üniversitesi”, Konya’da ”Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi”, Gaziantep’te ise ”Sanko Üniversitesi’‘ adı altında vakıf üniversiteleri kurulacak. Adı geçen üniversitelerin 2013- 2014 öğretim yılında faaliyete başlaması bekleniyor.

Ankara’da bulunan ”Altın Koza Üniversitesi”nin adının, ‘İpek Üniversitesi’‘ olarak değiştirilmesi de tasarıda yer alıyor.

Tasarının gerekçesinde, 2011-2012 eğitim öğretim yılında üniversitelerin açık öğretim ve diğer yükseköğretim kurumları hariç önlisans, lisans, ikinci öğretim, lisansüstü ve tıpta ihtisas programlarında eğitim gören 2 milyon 359 bin 655 öğrencinin 205 bin 484’ünün vakıf üniversitelerinde okuduğu kaydedildi.

Türk yükseköğretim sisteminin önemli bir bölümünü oluşturan vakıf üniversitelerinin Türkiye’nin genç nüfusunun talebini karşılanmasına katkı sağlaması için hazırlanan tasarı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ