Açıköğretim’de Bütünleme İsyanı!

Açıköğretim’de Bütünleme İsyanı!

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin kaldırdığı bütünleme sınavlarına tepkiler devam ediyor. Anadolu Üniversitesi AÖF, YÖK kararına rağmen öğrencilerine bütünleme hakkı vermedi.

Öğrenciler bütünleme sınavlarının yapılmasını istediklerini belirtmek için YÖK’ü faks ve mail yağmuruna tuttular. Ancak Kurum, bütünleme hakkını ger vermemekte ısrarlı görünüyor. Buna gerekçe olarak akademik takvimdeki yoğunluğu gösterdi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), bütün üniversitelerin öğrencilerine bütünleme sınavı hakkı tanınması zorunluluğu getirdi. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin, yaklaşık 2 milyon öğrencisi ile dünyanın en büyük eğitim kurumları arasında bulunmasına rağmen YÖK’ün bu kararına uymadığı öğrenildi.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin öğrencilerden sene başında aldığı harçlarda bütünleme sınavları da olmasına rağmen ani bir değişiklikle bütünleme sınavlarının kaldırıldığı duyurdu. Açıköğretim sınav takviminde bütünleme sınavına yer vermeyen üniversite, güz dönemi ara sınavın 05-06 Ocak, dönem sonu sınavının ise 09-10 Şubat 2013 tarihinde yapılacağını duyurdu. YÖK’ün verdiği bütünleme hakkı, üniversite tarafından uygulanmayınca öğrenciler tepki göstererek bütünleme sınav haklarının verilmesini istedi.

YÖK, Haftaya Kararını Verecek

Öğrenciler YÖK’ü faks ve mail yağmuruna tuttu. Bunun yanında sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirerek, sınav hakkının geri verilmesi için imza kampanyası başlattı.

YÖK kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sorunun çözümü için bir çalışma başlatıldığı, nihai kararın önümüzdeki hafta açıklanacağı belirtildi.

Öğrencilerin mağduriyetine sebep olan Anadolu Üniversitesi sınavların kaldırılmasına gerekçe olarak sınav takvimindeki yoğunluk gösterildi. “Bütünlemeleri sınav takvimine sığdıramadık, bundan sonra da bütünleme yapmayacağız” diyen üniversite daha detaylı bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Mağdur olan öğrenciler, ortak bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “AÖF öğrencileri olarak bizler, birçoğumuz maddi imkânsızlıklar neticesinde örgün bir eğitim görememekte ve hem çalışıp hem okumak zorundayız.

Eve çoğu zaman geç saatlerde yorgun argın gelmekte ve derslerimize çalışmakta zorlanmaktayız. Bunun üstüne Anadolu Üniversitesi Senatosu, YÖK’ün bize tanıdığı bütünleme sınavı hakkını vermemekle bizleri derslerimizi geçememe riskiyle karşı karşıya bırakmakta ve zaten kısıtlı olan imkanlarımızı daha çok zorlamaktadır” denildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ