AÖF İkinci Üniversite Kayıt Şartları Neler?

AÖF İkinci Üniversite Kayıt Şartları Neler?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi çift diploma sahibi olmak isteyen öğrencilere sınavsız ikinci üniversite imkanı sunuyor. Anadolu Üniversitesi AÖF herhangi bir üniversiteye devam eden öğrencilere farklı dalda olmak koşuluyla sınavsız ikinci üniversite şansını sunuyor. İyi bir kariyer yapmak isteyen öğrenciler,  ilgi alanındaki diğer bölümde okumak  isteyen üniversite öğrencisi ya da mezunlarına sunduğu ikinci üniversite olanağı için 1 Ekim Pazartesi günü kayıtlar başladı.

Anadolu Üniversitesi, kariyerinde yükselmek, çift diploma sahibi olmak ve hayal ettiği bölümü okumak isteyen üniversite öğrencisi ya da mezunlara  sınavsız ikinci üniversite imkanı için kayıtlar 1 Ekim Pazartesi günü başladı…

Konuyla ilgili merak edilenler:

Anadolu Üniversitesi, kariyerinde yükselmek isteyen üniversite öğrencisi ya da mezunlara  şartsız, sınavsız ikinci üniversite fırsatı sunuyor. İkinci üniversite kayıtları 16 Ekim’e kadar devam edecek. Öğrenciler kayit.anadolu.edu.tr adresinde “İkinci Üniversite” linkini tıklayarak kayıt işlemlerini rahatlıkla yapabilecekler.

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile iki veya dört yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler; Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin bölüm ve programlarının herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla ikinci üniversite kapsamında başvuru yapabilecekler. Adayların kayıtları “İnternet Başvuru” ve “AÖF BürolarındanKayıt” olmak üzere iki aşamalı yapılacak.

İnternet üzerinden kayıt yaptırmak isteyen adaylar http://kayit.anadolu.edu.tr/ adresinden internet başvurularını yapabilecekler. Site ise internet başvuru tarihleri içerisinde aktif hale getirilecek.

İnternet Başvuru Tarihi: 01 Ekim 2012-19 Ekim 2012

AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi: 01 Ekim 2012-16 Ekim 2012

AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi: 17-18-19 Ekim 2012

İnternet Başvuru Adresi: http://kayit.anadolu.edu.tr/ “İkinci Üniversite”

İkinci üniversiteden kimler yaralanabilir?

– Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

– Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretim den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

– Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler.

– ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.

– Üniversitelerin yaptığı yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler. Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar da başvurabilirler.

– Yurt dışında bir yükseköğretim kurumunda hâlen kayıtlı olan öğrenciler ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıramazlar.

– Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar yukarıdaki koşullarda İkinci Üniversite için başvurup kayıt yaptırabilirler.

– Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olamayan (kaydı silinen), herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan ve halen açıköğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

– Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

İkinci üniversite Önlisans Programları/Lisans Bölümleri

Şartları sağlayan öğrencilerin kayıt yaptırabilecekleri bölümler ise şöyle:

Adalet
Bankacılık ve Sigortacılık
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
Çağrı Merkezi Hizmetleri
Dış Ticaret
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim Ve Dağıtımı*
Emlak ve Emlak Yönetimi
Ev İdaresi
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
Halkla İlişkiler ve Tanıtım
İlahiyat
İnsan Kaynakları Yönetimi
İşletme Yönetimi
Kültürel Miras ve Turizm
Laborant ve Veteriner Sağlık
Lojistik
Marka İletişimi
Medya ve İletişim
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
Özel Güvenlik ve Koruma
Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi
Radyo Ve Televizyon Programcılığı
Sağlık Kurumları İşletmeciliği
Sosyal Bilimler
Sosyal Hizmetler
Spor Yönetimi
Tarım
Turizm ve Otel İşletmeciliği
Turizm ve Seyahat Hizmetleri
Yerel Yönetimler

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ (LİSANS)

Felsefe
Sosyoloji
Tarih
Türk Dili Ve Edebiyatı

İŞLETME FAKÜLTESİ (LİSANS)

İşletme
Konaklama İşletmeciliği

İKTİSAT FAKÜLTESİ (LİSANS)

Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri
İktisat
Kamu Yönetimi
Maliye
Uluslararası İlişkiler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ