Askeri liselere giriş sınavı başvuru kılavuzu yayımlandı

Askeri liselere giriş sınavı başvuru kılavuzu yayımlandı

ALS Başvuru Kılavuzu

Askeri liseler, harp okuluna, subay adayı öğrenci yetiştirmek üzere kurulan askeri eğitim kurumlarıdır. Askeri liselerde askeri eğitim ve pozitif bilim dersleri verilmektedir. Ülkemizde mevcut olan askeri liseler aşağıda yer alıyor.

Kuleli Askeri Lisesi

Maltepe Askeri Lisesi

Işıklar Askeri Lisesi

Heybeliada Deniz Lisesi bulunmaktadır.

Bunlardan Kuleli ve Maltepe askeri liseleri kara kuvvetlerine bağlıdır. Işıklar Askeri Lisesi hava kuvvetlerine bağlıdır. Deniz lisesi ise deniz kuvvetlerine bağlıdır. İlköğretim son sınıfına giden öğrenciler lise seçimlerinde askeri liseyi düşünüyorlarsa Askeri lise sınavına katılarak yeterli puanı almaları gerekmektedir.

Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı başvuru kılavuzu yayımlandı.


Sınava başvurula
r 11 Şubat – 08 Mart 2013 tarihleri arasında yapılacaktır. 2013-Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı (2013-ALS) 21 Nisan 2013 tarihinde uygulanacaktır.

Bu amaçla hazırlanan Kılavuz, başvuru tarihleri arasında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden yayımlanacaktır.

Başvurular, Kılavuzda yer alan kurallara göre yapılacaktır. Bu sınava başvuru yapacak adayların ilgili kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

ALS- 2013 başvuru kılavuzu

ALS-2013 aday başvuru formu

ALS başvurularında adayların izleyeceği yol

ALS- 2013 başvuru merkezleri


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ