Atatürk Posteri Ders Kitaplarından Kaldırıldı

Atatürk Posteri Ders Kitaplarından Kaldırıldı

Ders kitaplarında Atatürk posteri yok!Ders kitaplarında Atatürk posteri yok!

2013-2014 eğitim-öğretim yılında okutulacak ders kitapları ile öğretmen kılavuz kitaplarının çoğunun basımı tamamlanarak okullara teslim edildi.

Yeni ders kitapları arasında bir detay gözlerden kaçmadı. “Zambak” yayınevinin kitaplarında Atatürk posterinin olmaması dikkat çekti. Mevcut ders kitapları yönetmeliğine aykırı olarak, Türkçe öğretmen kılavuz kitabının ilk 3 sayfasında yer alması gereken İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ve Atatürk posterine yer verilmediği ortaya çıktı. Zambak yayınevi tarafından bilinçli olarak gereken İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ve Atatürk resminin kitaplara konulmadığı görüldü. Ancak bu durum yönetmeliğe de aykırı. Çünkü yönetmelikte;

Ders kitaplarının hazırlanması ile ilgili olarak MEB Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği’nin 8. maddesinin “Ç” bendinde “ilköğretimin 1, 2 ve 3’üncü sınıflarına ait kitaplarda, yaprağın ön yüzünde Türk bayrağı ile birlikte İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtası; yaprağın arka yüzünde Öğrenci Andı; üçüncü yaprağın ön yüzünde Atatürk resmi ve resmin alt kısmında Mustafa Kemal Atatürk yazısı bulunur” ibaresi yer alıyor.

‘Atatürk karşıtlığı’

Eğitim-İş Başkanı Veli Demir, bu konu hakkında şöyle dedi. “Daha önce de bakanlığın Milli Eğitim teşkilatını düzenleyen mevzuattan Atatürk’ü tamamen sildiği görülmüştü. MEB’in, Atatürk karşıtlığı kontrolden çıkmış bulunuyor. AKP’nin geçmiş dönem politikalarının devamı olan bu uygulama, siyasi iktidarın Türk ulusuna Atatürk’ü unutturarak, ulusal kimliği yok etme amacının bir parçasıdır. ” Bu durumda MEB tarafından bir açıklama yapılacak mı, merak ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ