Başbakanlık bursu nedir?

Başbakanlık bursu nedir?

Başbakanlık bursu Üniversite öğrencileri, üniversiteye yeni adım atanlar ailelerine daha az yük olmak, bir nebze de olsa kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile çeşitli burslara başvuru yapıyorlar. Başbakanlık bursu da bunlardan birisi. Başbakanlık bursunun şartları nedir? Başbakanlık bursuna kimler başvurabilir. İşte Başbakanlık bursunun detayları..

Başbakanlık bursu resmi adıyla ‘Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu’ olarak adlandırılmıştır. Daha önceki yıllarda daha öğrenciye verilen burs 2009 yılından beri alma şansı en yüksek burslardan biridir.

Başbakanlık bursu kimlere verilir?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığı ile Açıköğretim Fakültesi dahil tüm lisans ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören öğrencilere verilir.

Başbakanlık bursuna ne zaman başvurulur?

2012-2013 öğretim yılında Lisans Yerleştirme Sınavı sonucunda yurt içinde ilk defa herhangi bir yüksek öğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinden yurtlarda barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyenler,  28 Ağustos 2012 saat 24:00′a kadar kurumun ”www.kyk.gov.tr” adresinden burs, yurt ve kredi başvuru yapabileceklerdir.

Ayrıca 2012-2013 yılında ilk defa master (şubatta girenler dahil), doktora, özel yetenek ve dikey geçiş yapan öğrencilerin barınma, burs ve kredi başvuruları 17 Eylül ile 7 Ekim arasında alınacaktır.

Kimler başbakanlık bursu alabilir? 

Üniversiteye yeni gidecek olanların öncelikle ÖSS tercih formunda bulunan burs, ya da kredi istiyor musunuz, bölümünü işaretlemesi gerekmektedir. Bu kutuyu işaretleyen öğrenciler için başbakanlık ya da öğrenim kredisinden biri çıkacak mutlaka çıkar. Sonuçlar ise okul açıldıktan sonra öğrenci işleri bürolarına asılır.

Bunun yanı sıra;

1-Ön lisans öğrencileri

2-Lisans öğrencileri

3-Açık Öğretim (Açık Öğretim öğrencilerinin sadece öncelikli olanları buru almaya hak kazanır. Öncelikli öğrenciler, şehit, gazi çocukları ile anne babası olmayan öğrencilerdir.

4-İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez.)

5-Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez)

6-Vakıf Üniversitesi öğrencileri

7-ÖSYM Sınavı sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil dallarında ilk 100′e giren öğrenciler

8-Ülke adına müsabakalara katılan, amatör Milli sporcu öğrenciler,

9-İkinci öğretim de okuyan öğrenciler

Başbakanlık bursundan yararlanabilir.

Başbakanlık bursunu almaya hak kazanan öğrencilerin hesaplarına her ayın 7′ sinde bursları yatar. Bursu almaya hak kazanan öğrencilerin alttan 3′ten fazla dersiniz olmadığı sürece eğitim süresi boyunca bursları yatar.

Başbakanlık bursu başvurusunda istenilen belgeler 

Burs başvurusu yapan öğrencilerden sadece öncelik belgesi, anne, baba meslek belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler istenmemekle beraber, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamlarda kontrolleri yapılmaktadır. İstenilen belgeleri öğretim kurumlarında ve kurumun www.kyk.gov.tr adresinde görebilirsiniz. Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ise adreslerine duyuru yapılmaktadır.

Üniversiteli kız Öncelik Belgeleri

– Amatör Milli Sporcu belgesi, ilgili federasyondan alınacak,

– Şehit veya gazi çocuğu belgesi

Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor alacak,

– Lise ve dengi öğrenimlerini Yetiştirme Yurtlarında tamamlama belgesi,

– Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlama belgesi,

– Anne ve/veya babası Yurtkur’da çalışanlar, emekli olanlar (ilgili kuruluştan alacakları onaylı belge),

– 5532 Sayılı Kanun kapsamında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar valilikten belge alacak

Öğrenciler istenen belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun “Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi; öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Başbakanlık bursunu kimler alamaz?

Başbakanlık bursunun verilmeyeceği durumlarda mevcuttur. Hangi hallerde Başbakanlık bursu verilmiyor.

Kurumdan burs ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler, 5102 sayılı Kanunun 2. maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler

Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler

Giriş tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,

Yabancı uyruklu öğrenciler,

Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,

Ek (Artık Yıl) süre öğrenim gören öğrenciler,

Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,

Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,

Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,

Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, burs alamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ