Bu yıl sınıf öğretmenliği puanları çakıldı

Bu yıl sınıf öğretmenliği puanları çakıldı

en-cok-ogretmen-ihtiyaci-hangi-bolumlerde-1Sınıf öğretmenliği üniversite adaylarının en çok tercih ettiği bölümlerin başında yer alıyor. Eğitim sisteminin temel direği olan sınıf öğretmenliği en çok bayanlar tarafından tercih ediliyor. En popüler mesleklerin arasında yer alan sınıf öğretmenliği, bu sene çakıldı.

2013 Üniversite yerleştirme sonuçlarına göre sınıf öğretmenliği ile ilgili ilginç bir tablo ortaya çıkardı. Sınıf öğretmenliğinin taban puanları, geçen yıla göre 15-20 puan düştü. Eğitim Fakültelerinin sınıf öğretmenliği bölümüne ise bu yıl fazla ilgi gösterildi. Atanma probleminin daha az olması nedeniyle en çok tercih edilen bölümler arasında yer alan sınıf öğretmenliğinin taban puanları bazı üniversitelerde neredeyse yarı yarıya düştü. Örneğin Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde geçen yıl 367 olan taban puan 204’e, Kastamonu Üniversitesi’nde 361 olan taban puan ise 206’ya kadar düştü. 2012 yılında İstanbul üniversitesi sınıf öğretmenliği taban puanı 404 iken bu yıl 375’e geriledi. Bayburt üniversitesi 356 puanla, 2012 yılında sınıf öğretmenliğine en düşük puanla girilen üniversiteydi. Ancak bu yıl aynı üniversitenin taban puanı 256 olarak belirlenerek, 100 puanlık bir gerileme olmuştur. Son iki yılın puanı arasındaki uçurum bazı üniversitelerde daha fazladır. 150 puandan fazla taban puanı gerileyen üniversiteler vardır.Bu durumda LYS’de, Matematik, edebiyat, coğrafya,Felsefe grubundan 10’ar net çıkaran bir aday, öğretmenlik kapısını araladı. Yüksek puanlılar tercih etmediği için, düşük puanlılara piyango vurdu ve az bir netle sınıf öğretmenliğini kazandı. Ancak geçmiş yıllarda en cazip bölümler arasında bulunan sınıf öğretmenliğinin taban puanları bu sene niye bu kadar düştü? Zambak Yayın Grubu Rehberlik Grup Başkanı Hakan Baykal, bu düşüşte 4+4+4’lük eğitim sisteminin etkili olduğunu söyledi. Yeni sistemle birlikte 24 bine yakın sınıf öğretmeni norm kadro dışı kaldı. Baykal, bu yüzden sınıf öğretmenliği alımlarının azaldığını belirterek şöyle dedi: “Önceki yıllarda atamaların neredeyse 3’te birini sınıf öğretmenliği alıyordu. Bu sene 300 kişi aldılar. Sınıf öğretmenliği gözden düştü. Fen Edebiyatlara öğretmenlik hakkı getirildiği için özellikle edebiyatta yükselmeler görüldü.”

Bazı Üniversitelerin sınıf Öğretmenliği Puanları

Bazı Üniversitelerin sınıf Öğretmenliği Puanları

 


Bir önceki yazımız olan Hastane ve postanede Kürtçe! başlıklı makalemizde çözüm süreci, etnik ayrımcılık ve kürt memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ