Burs- Kredi alan Öğrenciler Dikkat!

Burs- Kredi alan Öğrenciler Dikkat!

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs kredi alan öğrencileri Ziraat Bankasındaki  hesaplarını kontrol etmelerinde yarar var. Bazı öğrencilerin hesabına 1040 TL burs yatmıştır.

Öğrencilerden Burs – Kredi Hesabımda 1040 TL Fazla Ödeme Var…Bu bana ait mi? Şeklinde sorular geliyor. Daha önce aldıkları bursların ders notlarındaki düşüş nedeniyle öğrenim kredisine dönüşen öğrencilere tekrar burs ödemesi yapılacağına dair haber yayımlamıştık. Haberimizde YURTKUR ve Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan ortak proje kapsamında 20 bin öğrenciye burs verileceği, ancak bu öğrenciler daha önce kurumdan aldığı burs kesilip öğrenim kredisine dönen ve üniversite son sınıfa devam edenlerden olacağını bildirmiştik. O konudaki haberimize buradan ulaşabilirsiniz.. 

Şimdi öğrencilerin hesaplarına yatan bu ödeme daha önce BURS alırken başarısızlık sebebiyle Öğrenim Kredisine dönüşenlere gelen bir ödemedir. Ne yazık ki herkese değil, sadece daha önce burs aldığı halde başarısızlık nedeni ile bursu kesilen son sınıf öğrencilerine ödeme yapıldı. AB ve KYK arasında yapılan bir protokole göre öğrencilerin hesaplara yatırıldı.

Proje kapsamında ek ödeme alanların listesi; 

Anne veya Babası Vefat eden öğrenciler,

Vücut fonksiyon kaybı yüzde 40 olanlar

SHÇEK’e bağlı yurtlarda kalmakta iken orta öğretimini bitirenler

Malul, vazife malullüğü maaşı alanların veya almaya hak kazandığı halde ölenlerin çocukları

Terör nedeniyle köyleri boşaltılanlar

Anlayacağınız gibi hesabında 1040 TL ek ödeme görenler sevinebilirler. Bu ödemeler kendilerine burs olarak gönderilmiştir ve diledikleri gibi kullanabilirler.

Hesaplarında 1040 TL görmeyenler ise seçilen 20.000 Öğrenci arasına girememişler demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Sedat dedi ki:

  iyi güzelde 4 aylık para yatırılmış diyorlar nisan ayına kadar ödeme almayacakmışız diyorlar durum böyleyse bu iyilik değil kötülük olur para varsa o para biter nisan ayına kadar züğürt mü gezelim ?

 2. hüseyin dedi ki:

  yukarıda saydığınız özelliklerin hiç birine sahip olmayan ve maddi durumu gayet iyi olan bazı öğrencilerin hesaplarınada bu para yatıyo bu nasıl oluyor yani anlamış değiliz yapılan araştırma daha ciddi yapılsın gerçekten ihtiyacı olan öğrencinin hakkı yenmesin lütfen vicdanlı ve adaletli olunsun

 3. burcu dedi ki:

  yukarıda belirttiğiniz özelliklere sahip olmayan öğrenciler bu parayı nasıl alıyor araştırma daha ciddi ve torpilsiz yapılsın lütfen daha vicdanlı ve adaletli olunsun

 4. SELİM dedi ki:

  yukarıda saydığınız özelliklerden hiçbirini barındırmama rağmen banada ödeme yapıldı.Ama benim derslerim çok iyi o yüzden kredim bursa çevirildi.Bu ödemelerde yalnızca kredileri bursa çevirilenlere verildi.Ayrıca bizde babamın emekli maaşıyla geçinen bir aileyiz. yani maddi durmumuz çok da iyi değil..

  1. derya dedi ki:

   peki sana bugün için bi ödeme oldu mu 280 tel hesabına yattı mı ?

 5. demet dedi ki:

  Bize dogru duzgun paramizu yatirin arkadas biz mi dedik 4 aylik yatirin diye yada onceden bi bilgilendirme yapsaydiniz biz hic birimiz keyfimizden almiyoryz bu parayi magdur olduk burda nerde kaldi simdi ogreciye yapilan yardim tum degerleri suistimal ediyosunuz

 6. ecrin dedi ki:

  Arkadaşlar hesabimda 900 TL görünüyo şuan önümüzdeki üç ayin bursunu mu yatırmıslar acaba ocak şubat mart aylarında bursumuz yatmayacak mi bilgisi olan bilgilendirebilir mi rica edersem

  1. muhammet dedi ki:

   banada aynısı oldu malesef 3 ay boyunca bursumuz yatmayacak..peşin olarak yatırmışlar sanki çok iyi bişeymiş gibi

 7. Anıl dedi ki:

  Aralık 2014 tarihinden Haziran 2015 tarihine kadar alacağınız öğrenim krediniz bursa çevrilmiştir. Aralık ayında hesabınıza yatan Ocak, Şubat, Mart 2015 bursunuz olan 900 TL peşin olarak yatırılmıştır. Bu aylara ait tekrar öğrenim kredisi ödemesi yapılmayacaktır.

  Ocak 2015 tarihinden sonra gerçekleşecek artış miktarı daha sonra hesaplarınıza yansıtılacaktır.

BİR YORUM YAZ