Burs, Öğrenim ve Katkı Kredisi kazanan öğrencilerin yapması gereken işlemler

Burs, Öğrenim ve Katkı Kredisi kazanan öğrencilerin yapması gereken işlemler

Üniversiteye ilk defa giren öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumuna yaptıkları başvurular değerlendirilerek sonuçlar açıklandı. KYK tarafından açıklanan Burs Öğrenim ve Katkı Kredisi kazanan öğrencilerin yapması gereken işlemler nelerdir. Bu işlemleri yapan öğrencilerin kredi veya bursu ne zaman hesaplarına yatırılır? Burs, Öğrenim yada Katkı Kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin aşağıdaki sırayla işlemleri yapması gerekmektedir.

Geri Ödemeli Kredi çıkan öğrenciler istenen evraklarını hazırlayarak teslim edince kredi ücretini almaya hak kazanırlar. Ancak almak istemeyen öğrenciler Senet işlemlerini yaptırmazlarsa herhangi bir ödeme almaya hak kazanamaz ve geri ödeme yapmak durumunda da kalmazlar. Öğrenim kredisi çıktığı halde almaktan vazgeçen öğrencilerin bir yere başvurmaları gerekmiyor. Sadece hiçbir evrak teslim etmesinler yeterlidir. Burs veya öğrenim kredisini bir an önce almak isteyen öğrenciler ise noterden burs kredi taahhüt senedi düzenleterek onaylatmaları ve bu senedi ve 31 Aralık 2012 tarihi mesai bitimine kadar KYK bölge müdürlükleri veya yurt müdürlüklerinden herhangi birine elden yada posta yoluyla ulaştırmaları gerekmektedir. Taahhüt senetlerini erken veren öğrencilere bursunu, 8 Ocak’ta alabilecek. 

 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünden Duyuru

Kurumumuza 2012-2013 öğretim yılında burs veya öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilere ait taahhüt senedi bilgilerini 28 Kasım 2012-31 Aralık 2012 tarihleri arasında Türkiye genelinde bütün noterlerce elektronik ortamda alınabilmektedir. Tarafına burs veya öğrenim kredisi tahsisi yapılan öğrenci herhangi bir notere T.C. Kimlik numarası ile başvurması halinde burs kredi taahhüt senedi ilgili noterce tanzim ve tasdik edilecektir.

Öğrencilerin tasdik ettirdikleri taahhüt senedinin bir suretini 31 Aralık 2012 tarihi mesai bitimine kadar bölge müdürlüklerimiz veya yurt müdürlüklerimizden herhangi birine elden teslim etmeleri veya kurumumuzun ‘Söğütözü mah. 2176. Sokak no:25 06520 Çankaya-Ankara‘ adresine posta ile göndermeleri gerekmektedir.

Öğrencilerin senet vermiş olmaları kendilerine mutlaka burs, öğrenim ve katkı kredisi verileceği anlamına gelmemektedir.

Öğrenciler burs ve öğrenim kredilerini T.C. Ziraat bankasının hangi şubesinden alacaklarını kurumun www.kyk.gov.tr internet adresinden öğrenebileceklerdir.

Taahhüt Senetlerini; teslim etme süresi 25 Şubat tarihine kadar uzatılmıştır.

– 31 Ocak 2012 tarihine kadar teslim edenlerin burs/kredi ödemeleri 06 Şubat 2012 tarihinde ,

– 25 Şubat 2012 tarihine kadar teslim edenlerin ödemeleri ise 06 Mart 2012 tarihinde T.C. Ziraat bankası şube müdürlükleri aracılığı ile yapılacaktır.

T.C Ziraat Bankasının ilgili şubelerinden yapılacaktır.
Basın mensuplarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kurumumuzdan daha önceki yıllarda burs veya öğrenim kredisi alanlar ile ek süre (artık yıl) öğrenim gören öğrenciler listede yer alsalar dahi kendilerine kredi verilmeyeceğinden senet tanzim ettirmeyeceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ