Burs Veren Kuruluşlar ve Başvuru Koşulları

Burs Veren Kuruluşlar ve Başvuru Koşulları

Üniversite maratonu tamamlandı. ÖSYM rekor bir sürede sonuçları açıkladı. Üniversite adayları tahminen girebilecekleri üniversiteleri incelemeye başladılar. Sadece üniversite seçimi ile iş bitmiyor. Yurt ve burs başvuruları içinde araştırma yapmak gerekiyor. Devletin verdiği burslar ve öğrenim kredileri için başvuru süresi henüz başlamadı. Ancak devletin dışında, özel kurumlarda üniversite okuyan öğrencilere karşılıksız burs veriyor. Peki üniversite öğrencilerine hangi kurumlar burs veriyor? 2013- 2014 eğitim yılında Üniversite Yüksek Öğrenim Bursu veren kuruluşlar ve başvuru koşullarını buradan inceleyebilirsiniz.

Özel kurumlar başarılı öğrencilere eğitim süresi boyunca burs veriyorlar. Aradıkları kriterleri taşıyan, belli sayıda ki öğrencilere burs veriyor. Burs ücretleri kurumdan kuruma 60 TL ile 1.500 Dolar arasında değişiyor. Vakıflar ise öğrencinin eğitim derecesine göre farklı miktarlarda burs veriyor.

Lise öğrencisine 60 TL ile 150 TL arasında değişen rakamlarda burs veren bir vakıf, üniversite öğrencisine ise 140 TL’ den başlayan, öğrenim gördüğü alana göre 1.500 Dolara kadar aylık burs veriyor.

Burs Veren Kurumlar ve Şartları Şöyle: 

Türk Eğitim DerneğiTürk Eğitim Derneği

Türk Eğitim Derneği başarılı ve kimsesiz çocuklara burs veriyor. TED’in tüzüğünde “Kimsesizliği ve parasızlığı dolayısıyla okuma olanağı bulamayan ahlaklı, anlayışlı ve çalışkan Türk çocuklarına eğitim olanağı sağlamak” olarak belirtilen hükme göre bursiyerler belirleniyor. Türk Eğitim Derneği Genel Merkezine ve Türk Eğitim Derneği’ne bağlı okullar tarafından verilen burslar da bulunuyor.

Türk Eğitim Derneği Tam Eğitim Bursu

1928’den beri hizmet veren Türk Eğitim Derneği, bugüne dek 47.000’e yakın öğrenciye karşılıksız burs vermiş. 2003’ten beri başarılı ancak maddi olanakları kısıtlı öğrencilere Tam Eğitim Bursu (TEB) veriyor. Tam Eğitim Bursu ile verilen bursun yanında öğrencilerin üniversite eğitimlerinin sonuna kadar tüm eğitim masrafları karşılanıyor. Öğrencilerin gelişimleri izlenmekte ve barınma, servis, giysi ve harçlık gibi çeşitli ihtiyaçları karşılanıyor. Bu nedenle Türk Eğitim Derneği bursu tüm öğrencilerin almak için çabaladığı bir burs.

Tam Eğitim Bursu alan öğrenciler pansiyonlu okullarda yatılı eğitim alıyor. Her öğretim yılı başında oryantasyon programına katılan öğrenciler yıl içinde gelişim düzeylerine göre, sosyal, kültürel faaliyetlere katılıyor.

Kimlere Burs Veriliyor?

Başarılı, maddi durumu yetersiz olan ve belirlenen kriterlere sahip öğrencilerin TED internet sitesinden başvuruda bulunmalarının ardından yazılı sınava katılıyor. Yazılı sınavda başarılı bulunan öğrencilerden bursu alacaklar yapılan mülakatlar sonucu belirlenir.

Tam Eğitim Bursu Ana Kriterleri

• T.C. Vatandaşı olmak,

• Başvuruda bulunan öğrencilerin 5-6-7-8.-9. sınıfa devam ediyor olması,

• Öğrencilerin en son bitirdikleri sınıfa ait karnelerinde yıl sonu başarı ortalamasının 85-100 aralığında olması,

• Aylık aile gelirinin TED tarafından yıllık olarak belirlenecek azami gelir endeksinden düşük olması,

• Başka kurum veya kuruluşlardan burs vb. yardım almıyor olması.

Başvurular ilan edilen tarihler arasında TED’in internet sitesi ‘’www.ted.org.tr’’ üzerinden son başvuru zamanına kadar yapılır.

TC İbrahim Çeçen Vakfı TC İbrahim Çeçen Vakfı

Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar arasında 2004 yılında kurulan İbrahim Çeçen Vakfı da bulunuyor. Vakıf bu yıl da yüzlerce üniversite öğrencisine burs verecek. Vakıf geçen öğretim yılında 430 öğrenciye ayda 240 TL burs vermişti. İbrahim Çeçen Vakfı Müdürü Dr. Meral Dinçer başvuru koşullarının Ağustos ortasında açıklanacağını ve Eylül ayında da başvuruların alınacağını duyurdu.

 

 

21.Yüzyıl Eğitim Ve Kültür Vakfı (Yeküv) 21.Yüzyıl Eğitim Ve Kültür Vakfı (Yeküv) 

YEKÜV her yıl Yönetim Kurulunca belirlenen şartları taşıyan öğrencilere burs imkânı sunuyor. Vakıf gençlerin eğitsel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak için başarılı ve maddi imkanları kısıtlı olanlara burs veriyor.

Bursiyer olabilmek için ailenin kırsal kesimde ikameti ve İstanbul’da bir devlet üniversitesini kazanmış olması, okuyan kardeş sayısı, kız çocukları, anne ve babadan birinin veya ikisinin hayatta olmaması, çocuğun parçalanmış aileden olması, öğrencinin özel yeteneğe ve uğraşa sahip olması, Vakfın, eğitim kültür ve sosyal etkinliklerinde yer alma çabasını göstermesi, gönüllülük hizmetine talip olması gibi kriterler değerlendiriliyor. YEKÜV Başvuru tarihleri: 2013-2014 Eğitim Yılı Üniversite Öğrencileri İçin Burs Başvuru Tarihleri  16 – 22 Eylül 2013 Bursiyerler www.yekuv.org internet sayfamızda ilan edilecek.

 

Elginkan Vakfı Elginkan Vakfı 

ECA markasının da içerisinde yer aldığı Elinkan Topluluğu tarafından kurulan vakıf, 2005’ten beri üniversite öğrencilerine yönelik karşılıksız burs veriyor. Vakıf, burs programı ile İTÜ, ODTÜ, EGE, İÜ ve Boğaziçi Üniversitelerinde lisans düzeyinde öğrenim gören başarılı ve maddi imkanları yetersiz öğrencilere burs veriyor. Vakıf geçen yıl 75 öğrenciye 320 TL aylık olmak üzere 12 ay süreyle burs verdi. Öğrencilerin ara sınıflarda ki ortalamaları 2.50 altına düşünce bursu kesiliyor.

Personel çocuklarından üniversite ayrımı yapılmadan 50 kişiye burs veriliyor.Ayrıca 5 Türk Dili ve Edebiyatı  doktora öğrencisine 800 TL burs veriliyor.

Burslarla ilgili detaylı bilgiye www.elginkanvakfi.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Vakfın bu seneki şartlar ve burs miktarları henüz belli olmadı. Yerleştirmelerden sonra bu yılın net bilgileri öğrenilecek.

Hüsnü M.Özyeğin Vakfı Hüsnü M.Özyeğin Vakfı 

1990’dan beri burs veren Vakıf, 2.000’in üzerinde üniversite öğrencisinin eğitimini destekliyor.

Hüsnü M.Özyeğin Vakfı Burs Başvuru Koşulları;

1.T.C. Vatandaşı olmak,

2.Maddi açıdan yardıma ihtiyacı olmak,

3.İstanbul’da bir devlet üniversitesinde okuyor olmak,

4.Hazırlık veya 1. sınıf öğrencisi olmak,

5.ÖSYS sınavında, kendi branşında ilk 2000 arasında olmak,

6.Herhangi bir disiplin cezası almamış olmak,

Burs miktarı ve ödemeleri;

Hüsnü M. Özyeğin Vakfı bursiyeri olarak kabul edilen 9 ay süreyle Ekim ve Haziran ayları arasında karşılıksız burs alır. Ekim ayında burs ile birlikte 1 defaya mahsus kitap yardımı verilir. Ancak Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında burs ödemesi yapılmaz. Bursa başvuran öğrencilerin Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen bazı bursların dışında başka herhangi bir yerden burs veya kredi almamaları gerekir. Detaylı bilgi için Vakfa başvurunuz.

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı 

Vakfın kuruluş statüsü ve Mütevelli Hey’et kararı ile 3 kategoride karşılıksız burs veriliyor.

1- Üniversite Bursları,

2- Endüstri Meslek Lisesi ve Teknik Lise Bursları,

3- Alarko Mensubu Çocukları Bursları.

Üniversite Bursları olarak;

İstanbul Teknik Üniversitesi (İ.T.Ü.)

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (O.D.T.Ü.)

Boğaziçi Üniversitesi (B.Ü.)

İstanbul Üniversitesi (İ.Ü)

Ankara Üniversitesi (A.Ü)

Galatasaray Üniversitesi (G.S.Ü)

Adı geçen üniversitelerin bazı bölümlerine burs veriliyor. Ayrıntılı bilgi http://www.alarko.com.tr 

Burs Koşulları: Öğrencinin son sınıfta olması ve alt sınıftan dersi bulunmaması gerekir.

Burs alan öğrenci, okuluna derslerini aksatmadan devam etmelidir, aksi halde burs iptal edilir; ancak, resmi belgelere dayanan hastalık veya mazeretler sebebiyle öğrenimin aksaması halinde, burs verme süresinin uzatılıp uzatılmamasına karar verme yetkisi Alarko Eğitim-Kültür Vakfı’na aittir. Aylık burs miktarı 2012-2013 öğretim dönemi için 210.-TL/ay’dır. Ödemeler, her ayın ilk haftası içinde yalnız öğretim aylarına (sömestre dahil) mahsus olmak üzere öğrencilerin banka hesap numaralarına yapılır. (2. ve 3. katagoriye giren bursların ayrıntılı bilgileri için http://www.alarko.com.tr/alev-burs.asp)

İzzet Baysal Vakfıİzzet Baysal Vakfı

Bolu’da bulunan Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin dört yıllık bölümlerine en yüksek puanla birinci sırada kayıt yaptıran birinci öğretim lisans öğrencilerine karşılıksız burs veriyor. Bölüm birincileri başta olmak üzere, en yüksek puanlı Bolu’lu bir öğrenciye daha vakıf bursu verecek. Bu öğrencilerin, Bolu Merkez İlçe veya diğer İlçe ve köylerinde doğup, buraların nüfusuna kayıtlı olması gerek. Bu sene ki burs miktarı henüz netleştirilmemiş. Geçen sene ki rakam 160TL.

170 civarında öğrenciye burs veriliyor. Bunlar haricin de 4 tane de Orta öğretim öğrencisine 60TL burs veriliyor.

 

Sema Yazar Gençlik Vakfı Sema Yazar Gençlik Vakfı 

Kurum bugüne dek 500′ün üstünde Yüksek öğrencisine burs verdi. Bazı öğrenciler doktora yapmak üzere Yurtdışı eğitim kurumlarına gönderiliyor. Her yıl kontenjan ölçüsünde öğrenci ilave ediliyor. Ayrıca öğrencilere staj olanakları sağlanmakta, maddi ve manevi yardım ediliyor.

Başvuru Şartları 

Sema Yazar Gençlik Vakfı her yıl üniversiteyi yeni kazanmış öğrencilere karşılıksız burs veriliyor. Burslar başarılı olma koşuluna göre devam ediyor. Vakıf öğrencilerinin başka bir kuruluştan burs ve yardım almaması gerekiyor. Ayrıca ara sınıf öğrencileri ve özel üniversite öğrencilerine burs vermiyor. Burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin ekim ayı içinde şahsen veya posta yolu ile başvuru yapıyor. Burs talebi kabul edilenler mülakata çağırılıyor. Bu senenin miktarı netleşmedi. Geçen sene 240TL-250TL arası burs verdi.

Anadolu VakfıAnadolu Vakfı

Vakıftan burs almak için gerekli olacak şartlar aşağıda yer alıyor

•TC Vatandaşı olmak,

•Maddi imkanı olmamak,

•Başarılı olmak,

•Devlet Üniversitesinde okumak, (Özel Üniversite ve Açık Öğretim hariç)

Bursiyer adaylarının kriterlere uygunluğu burs komisyonu tarafından Kasım ayı içinde mevcut kontenjana göre değerlendirilir. Anadolu Vakfı tarafından burs formunu doğru, okunaklı ve eksiksiz bir şekilde doldurup imzalayarak ve okuduğu Üniversitenin öğrenci işlerinden onaylattıktan sonra resimli ve onaylı öğrenci belgesi ile birlikte göndermeleri istenir. Evraklar ulaştıktan 15 gün içinde kesin bursiyer listesi Aralık ayının 15’inden sonra gene vakfın sitesinde yayınlanıyor.

Burslar 9 ay süreli olup, ayda 200,-TL. olarak 3’er aylık dönemler halinde (Ocak, Nisan, Ekim aylarında) peşin ödenir. Burs ücretleri her yıl yeniden belirlenir. İstanbul’da okuyan öğrenciler burslarını Anadolu Vakfı’na gelerek alır. İstanbul dışında okuyan öğrencilerin bursu bulundukları illerde Vakıflar Bankasında açtıracakları hesaba yapılacaktır.

Tıp ve hemşirelik okuyan öğrenciler hizmet şartlı burslar verilir. Bu öğrenciler mezun oldukları zaman 2 yıl ücretli Anadolu Sağlık Merkezinde çalışma şartıyla okurlarken 2 katı burs alıyorlar.

İstanbul Ticaret Odası İstanbul Ticaret Odası

İTO 1952’den beri karşılıksız Eğitim Bursu veriyor. Bugüne kadar 16.000’in üzerinde öğrenciye burs imkanı verildi. Ayrıca, T.C.vatandaşı olmayan bazı öğrencilere de burs tahsis ediliyor.

a) Yükseköğrenim (lisans) bursları:

Oda’nın çalışma alanı içinde bulunan devlet üniversitelerinin İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Endüstri ve İşletme Mühendisliği, Siyasal Bilimler Fakülteleri ile dört yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu’nda öğrenim gören yükseköğrenim(lisans) öğrencileri ile vakıf üniversitelerinin İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Endüstri ve İşletme Mühendisliği, Siyasal Bilimler Fakülteleri ile dört yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu’na ÖSYM tarafından %100 burslu olarak yerleştirilen yükseköğrenim(lisans) öğrencileri ile vakıf üniversitesi

b) Yüksek lisans (master) bursları :

Oda’nın çalışma alanı içinde bulunan devlet üniversitelerinin İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Endüstri ve İşletme Mühendisliği, Siyasal Bilimler Fakülteleri ile dört yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu’nda öğrenim gören yüksek lisans (master) öğrencilerine verilir.

– Yüksek lisans (master) Burslarında; Lisans bitirme genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden en az 75 olması gerekiyor. Yukarıda belirtilen fakültelerde %100 şehit bursu ile eğitim ve öğrenim gören öğrencilere verilir.

Ara sınıflardan başvuru yapan öğrencilerde;

– Yükseköğrenim (lisans) burslarında 4 üzerinden en az 2,25 veya 100 üzerinden en az 60 olup bir üstyıla geçiş hakkını kazanmış olması,

c) Doktora bursları :

Türkiye içinde ve/veya yurtdışında bulunan yükseköğrenim kurumlarında öğrenim gören doktora öğrencilerine verilir.

– Doktora Burslarında; Lisans veya yüksek lisans bitirme genel not ortalamasınının 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden en az 75 olması gerekiyor.

Burs verilecek öğrencilerde aşağıda belirtilen nitelikler aranmaktadır.

•T.C. vatandaşı olmak,

•Çalışkan ve başarılı olmak,

•Bursa konu olan Fakülte, Üniversite Bölümü veya Yüksek Okula bursun verileceği ders yılında girmeye hak kazanmış veya ilgili programlarda ara sınıf öğrencisi olmak,

•Yüksek öğrenimin 1.sınıfında 22, 2.sınıfında 24, 3.sınıfında 25, 4.sınıfında 26 yaşından büyük olmamak,

•Askerlikle ilişkisi olmamak,

•Harç kredisi harici başka bir resmi veya özel kuruluştan kredi ya da burs almamak,

•Herhangi bir firma veya kuruluşta daimi eleman olarak çalışmamak, (Doktora öğrencileri hariç)

•Maddi desteğe ihtiyacı olmak,

•Yapılacak mülakatta bursa liyakatleri kabul edilmek.

Geçen sene 9 ay boyunca aylık 200 TL verilmiş. Doktora öğrencilerine de bölüm sınıfı olmaksızın 600TL verilmiş.

Ensar Vakfı Ensar Vakfı

Vakıf yıllardır başarılı öğrencilere eğitimlerini kolaylıkla sürdürmek için burs veriyor.

Değerler Eğitimi Merkezi Türkiye’de hak ettiği bölümde okuyamayan, başarılı ve maddi anlamda ihtiyacı olan öğrencilere “Yurtdışı Eğitim Bursları” veriyor.

İstanbul Lisans Bursları

Vakıf 2005 yılında Eğitim ve İlahiyat Fakültelerinde okuyan, geleceğin öğretmen adayları için eğitim projesi hazırladı. Öğretmen adaylarına, proje kapsamında seminerlerin yanı sıra başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olanlarına da burs desteği veriyor.

İstanbul Dışı Lisans Bursları

Türkiye’nin çeşitli üniversite ve fakültelerinde öğrenim gören başarılı ve muhtaç öğrencilere burs veriliyor. Şartlar; Eğitim ve İlahiyat fakültesi öğrencilerine 15 günlük seminer ve kurslara katılım neticesinde burslar veriliyor. Başvurular İnternet üzerinden yapılıyor. Kontenjan dahilinde mülakat için her branşta kontenjanın 3 katı öğrenci çağırılıyor. İstanbul içi toplam 300 civarı öğrenciye burs veriliyor. İstanbul dışı da 120 civarında öğrenciye burs veriliyor. Burs miktarları; yurt dışı:150 euro, İstanbul içi:125-150TL arası,İstanbul dışı :150 civarında değişiyor. Başvurular eylül ayı sonu itibariyle online olarak yapılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. cihan dal dedi ki:

    kendi imkanlarımla yurtdışında üniversite okuyorum .
    yardım edebilecek olsa okuma şartlarım daha iyi olur.
    tşk ediyorum

  2. hüseyin dedi ki:

    2013 te üniversite kazandim maddi sıkıntıdan dolayı kaydimi bile yapamadim bu sene af çıktı aftan yararlanarak kaydımı yaptım ancak yine maddi sıkıntılarım var yardım eli uzatacak hayırsever insanları bekliyorum sağolun.

BİR YORUM YAZ