Bursluluk Sınavı Başvurusu için son gün!

Bursluluk Sınavı Başvurusu için son gün!

2014-pybs-bursluluk-sinaviParasız yatılılık ve bursluluk Bursluluk sınavı (PYBS) başvuruları 28 Mart Cuma günü bugün mesai bitiminde sona erecek. Bursluluk sınavına başvuracak adayların başvurusunu en kısa sürede yapması gerekmektedir. MEB adaylara Parasız yatılılık ve bursluluk sınav başvuru süresinin uzatılmayacağını hatırlattı.

Parasız yatılılık ve bursluluk kaydını bugüne dek yaptırmayan öğrenciler bu haklarından vazgeçmiş sayılacak. Yönetmeliğe göre parasız yatılılığa hak kazananların ilgili okula zamanında kaydını yaptırmadıkları halde parasız yatılılıktan bursluluğa geçirilmesi mümkün olmayacak. Parasız yatılı olarak okuyan öğrencilere ayrıca burs verilmeyecek.

Parasız yatılılık ve bursluluktan yararlanmak için sınava katılanlarda diğer koşulların yanı sıra ailenin 2013 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2014 Mali Yılı için tespit edilen 6 bin 150 TL’yi geçmemesi şartı aranıyor. Geliri bu rakamı geçenlerin PYBS başvuruları kabul edilmeyecek.

Sınavı kazananlar 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren Türkiye’deki MEB’e bağlı resmi okul/kurumlarında (ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumları) öğrenimlerine devam etmeleri halinde bu haklarından yararlanabilecekler.

5, 6, 7, 9, 10 ve 11’inci sınıfların sınavı, 22 Haziran 2014 Pazar günü tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00’da merkezi sistemle aynı anda başlayıp, tek oturum olarak yapılacak. Sınavda 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olacak.

PYBS sonuçları, 21 Temmuz 2014′de açıklanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ