Çocuğu SBS’yi kazanan öğretmen tayin isteyecek

Çocuğu SBS’yi kazanan öğretmen tayin isteyecek

Özür belirterek tayin kapsamına sağlık ve eş durumu özrü ile genel ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı olarak özür dışında bir madde daha eklendi. Bundan böyle çocuğu SBS sınavını kazanan öğretmenler de özür nedeniyle tayinlerini isteyebilecekler. Bu konuda uzun zamandır Eğitim-Sen tarafından çalışmalar yürütülüyordu.
Eğitim-Sen: Girişimlerimiz sonucunda, çocuğu SBS’yi kazanan öğretmenler özür grubundan tayin olabilecekler.

Eğitim-Sen konu ile ilgili açıklama yaptı. Atama ve yer değiştirme yönetmeliği ile çocukların öğrenim özrü verilirken, kılavuz ile bu hakkın kullanımı ellerinden alınıyor. Bakanlıkla yaptığımız görüşmeler sonucunda ya SBS sonuçlarının açıklanmasını özür grubu başvurularından önce yapılması ya da bu durumda olan öğretmenlerin hakları saklı tutularak, atamalarının gerçekleştirilmesi istenmiştir. Bu talebimizin gerçekleşmemesi durumunda, MEB’in binlerce davayla karşı karşıya kalacağı ve büyük bir kaosun yaşanacağı uyarısı yapılmıştır.

SBS sonuçlarını ayın 15’ine kadar yetiştirmeye çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, yetiştirilemez ise, bu durumdaki öğretmenlere özür grubundan tayin hakkının verileceğini belirtti. Çocuğunun SBS sonuçlarına göre yerleştiği okulun bulunduğu il- ilçeye tayin isteyenler belgeledikleri takdirde bunun kararnameye dönüştürüleceğini sendikamıza belirtmiştir.

EĞİTİM-SEN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ