Çocukları 66 Ayı Dolduran Anne-Babalar Dikkat!

Çocukları 66 Ayı Dolduran Anne-Babalar Dikkat!

Çocuğu 66 Ayı dolduran anne-babalar gelişimini yeterli görmedikleri çocukları için doktor raporu alarak okula başlamasını engelleyebilecek. Veliler çocukları için, çocuk doktorlarından rapor alabilecek. Bu konu ile ilgili daha önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Doktor raporu, alanlar anasınıfına, almayanlar 1. sınıfa gidecek.

12 Eylül’de 2012-2013 Eğitim/Öğretim yılı başlıyor. 4+4+4 Eğitim sistemiyle birlikte okula başlama yaşı 72 aydan 66 aya çekildi. Çocuğu 66 aylık veya 66 aydan büyük olmasına rağmen, gelişimini, yeterli bulmadığı için okula göndermek istemeyen ailelerden Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelere başvurup rapor alması istendi. Çocukların, zihnen-psikomotor gelişimi açısından okula başlama yaşının uygun olmadığı bilgisi yer alan bir rapor getirenler bu kez de anaokuluna kaydedilecek. Yani 66 ay ve üzerindeki çocuklar ya ilkokul 1. sınıfa ya anaokuluna zorunlu gidecek. Eğitimciler ise bu raporun hastanelerden alınmasına tepki göstererek, çocuk gelişim uzmanları, anne-baba ve rehber öğretmen tarafından verilmesi gerektiğini savunuyor.

Eğitimcilerin konuyla ilgili görüşleri şöyle;

“Öğrenci Doktora Gideceğine Bilimsel Teste Alınsın”

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel:
“Türkiye’de ilk kez okula başlama yaşıyla ilgili New York Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Selçuk Şirin ve ekibine bilimsel bir araştırma yaptırdık. Bu araştırma verilerine göre öğrencinin 60-66 ay arası okula başlayabilmesi için bilimsel bir test geliştirdik. Çocuğun akademik olarak okula hazır olup olmadığı test edilebiliyor. Yaş üzerinden hazır olup olmadığını tartışmak yersiz. Bazen 4.5 yaşındaki çocuk okula hazırken, bazen 12 yaşındaki hazır olmayabilir. Eğitimle ilgili kararlar alırken bilimsel verileri temel almak gerekir. Doktorun, çocuğun okula başlama yaşını belirleyeceği kanaatinde değilim. Gelişim analizcileri incelemelidir. Çocuk doktorlarının vereceği raporun bilimsel temeli olacağını sanmıyorum. Bu durum doktorlarımız için de büyük bir sıkıntı getirecektir. Çocuğunu okula göndermeyen velinin doktordan, ‘Bana da böyle rapor verir misin’ diye taleplerde bulunduğu haberleri geliyor.”

“Çocukla 24 Saat Zaman Geçiren Anne-Babaya Fikri Sorulsun”

Türk Eğitim Sen ve Kamusen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “66 aylık olan çocuğunun ilkokul 1. sınıfta sıkıntı yaşayacağını düşünen tüm anne babalarımız mutlaka doktor raporu almaya çalışmalı. Bunu ihmal edip çocuğunu okula başlatan aileleri, önümüzdeki yıllarda çok ciddi sorunlar yaşayacaklardır. Anne-babalar mevcut düzenlemeye göre çocuklarını devlet okullarındaki bir psikologa götürerek okula gidip-gitmemesi konusunda bir rapor alması gerekiyor. Bakanlığın raporun hastanelerden alınma zorunluluğu getirmesini doğru bulmuyorum. Çocuğuyla bütün gününü geçiren anne-baba mı yoksa 5-10 dakika muayene eden doktor mu çocuğu dahi iyi tanıyabilir. Anne-baba, çocuk gelişimi uzmanı olan ve psikoloji eğitimi alan rehber öğretmenler ile tecrübeli sınıf öğretmenlerinden bir heyet oluşturulup, anne-baba ya da fikri sorulmalıdır? Mevcut durumda hem doktorlarımız hem anne-baba sorun yaşayacak. Raporu alan ailelere de belki de yakın çevrelerinden sanki, çocuklarına ‘ruh sağlığı bozuk raporu’ almış gibi tepkiler gelebilir. Aslında bahsedilen rapor aslında çocuğun psiko-motor gelişmeleriyle yani parmak kaslarının, kas-sinir koordinasyonu ve algısıyla ilgili.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ