Danıştay’dan Ücretsiz Kayıt Dondurma Kararı

Danıştay’dan Ücretsiz Kayıt Dondurma Kararı

danistayEkonomik nedenlerden dolayı üniversite ücretlerini ödeyemeyen öğrenciler bundan böyle kayıtlarını ücretsiz olarak dondurabilecek.

Ekonomik nedenlerden dolayı çalışmak zorunda olan ve ya maddi durumu iyi olmayan öğrencilere Danıştay’dan kayıt dondurma müjdesi geldi. Danıştay’ın kararına göre öğrenciler ekonomik gerekçeyle kayıt dondurabilecek. Konu ile ilgili açılan bir davada Danıştay öğrenci lehine karar verdi.

Başkent Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci, “ekonomik nedenlerle ücretsiz olarak kayıt dondurmak” için dilekçe verdi.

Harç ücreti ödenecek

Öğrencinin isteği üniversite yönetimi öğrenim ücretini ödeyememesinin kayıt dondurma nedeni olamayacağını belirterek başvuruyu reddetti. Öğrencinin avukatı Ankara 5. İdare Mahkemesi’ne dava açarak, Başkent Üniversitesi Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin 27. maddesinin iptalini istedi. Davaya bakan mahkeme, devlet yardımı da alan vakıf üniversitelerinin, giderlerinin büyük bölümünü her yıl mütevelli heyeti tarafından belirlenen miktarla öğrencilerden aldıkları harçlarla karşıladığını belirtti ve öğrencinin harcı yatıramamasının kayıt dondurma nedeni olarak sayılamayacağını kararlaştırdı.

Sınırsız yetkisi yok

Verilen karara itiraz edilince dosya Danıştay’a gönderildi. Temyiz incelemesini yapan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, vakıf yükseköğretim kurumlarının sahip olduğu mali ve idari özerkliğinin, o üniversitelere sınırsız bir düzenleme yapma yetkisi vermediğini belirterek, kaydı dondurulan öğrencilerin o dönem için öğretim ücretinin tamamını ödemesini gören yönetmeliğin ilgili maddesinin bireysel işlemde hukuka uygunluğu bulunmadığı için idare mahkemesinin kararını bozdu.  İdare Mahkemesi Danıştay’ın bozma kararına uyarak, idarenin işleminin iptaline hükmetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ