Dershaneler Kendiliğinden Kapanacak!

Dershaneler Kendiliğinden Kapanacak!

Dershanelerin kapatılması ile ilgili haberler gündemden düşmüyor. Son olarak
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Dershaneler kapanacak” sözleri durumun ne kadar ciddi ele alındığının göstergesi. Eğitimdeyeni sistem; zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 4+4+4 modeliyle uygulanmaya başlandı. Bu sistemde, eğitimde yapılması planlanan, 6 radikal kararla dershaneihtiyacının ortadan kaldırılması sağlanacak.

Liseler Arası Fark Kapanıyor: 4+4+4 yeni eğitim modelinde öğrenciler Anadolu ya da fen lisesine hazırlanmak zorunda kalmayacak. Çünkü tüm liselerde isteyen öğrenciler için fen, sosyal bilimler, matematik, spor ve müzik gibi ağırlıklı eğitim paketleri bulunacak.

Olgunluk Sınavı: Lise sonunda öğrencilere SBS yerine Olgunluk Sınavı gelecek. Bu sınavda öğrencilerin lise öğrenimleri boyunca aldıkları eğitimle ilgili sorular sorulacak.

Mesleki Eğitim: yYeni sistemde 12 yıllık zorunlu eğitimin en önemli ayağını oluşturan mesleki eğitim de başrol oynayacak. Ortaöğretimde başlayan ilgi ve yeteneğe göre seçmeli dersler, lisedeöğrencileremesleki veteknikeğitimin cazibesini artıracak.

Özel Okullara Destek: Özel okulları güçlendirmek için hükümet tarafındanözelteşvikler getirilecek. Bu bağlamda dershanelerin özel okula dönüştürülmesi hedefleniyor. Fiziki olarak dönüştürülme imkanı olan 300′e yakın dershane özel okula dönüştürülecek. Diğer dershanelerin ise arsa tahsisi ve vergi muafiyeti gibi teşviklerle özel okula yatırım yapmaları sağlanacak. Bu dönüşen okullara burslu, yarı burslu öğrenci okutma zorunluluğu getirecek olan hükümet, özelokullarıda öğrenci desteği verecek. Bir öğrencinin bir yıllık eğitim masrafını hesaplayarak özel okullara destek primleri verecek. Hükümet, bunun sonucunda on binlerce dersliği öğrencilerle buluşturarak hem devlet okullarındaki yığılmaları bitirecek, hem de yatırım yapmaktan kurtulacak.

ÜniversitelerdeReform Yapolacak: Üniversiteler arasındakalitefarkının azaltılması yönünde çalışmalar yapılacak. Üniversiteler, A-B-C şeklinde seviyelere ayrılacak.

Tek Aşamalı, Randevuyla Sınav: Günümüzde iki aşamalı olan üniversite sınavı tek aşamaya düşecek.Lisedeyapılan Olgunluk Sınavı’nda başarılı olan öğrenciler Lisans Yerleştirme Sınavı’na başvurabilecek. Öğrencinin Ortaöğretim Başarı Puanı ve Olgunluk Sınavı Puanı’nın ortalaması alınarak Lisans Yerleştirme Sınavı yapılacak. Öğrencilere daha sonra aynı gün değil, randevu sistemiyle sınav yapılacak.

2 Milyar Ciro Bekleniyor
Türkiye’deki dershane sayısı yaklaşık olarak 4 bin 55 civarında bulunuyor. Bu dershanelerde 50 bin 209 öğretmen, 20 bin personel istihdam ediliyor. 100 bini burslu olan, 1 milyon 234 bin 738 öğrenci dershanelerde eğitim alıyor. Dershanelerin cirosu ise 1.5-2 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ