Dinçer: KPSS’den sonra bir de alan sınavı yapacağız

Dinçer: KPSS’den sonra bir de alan sınavı yapacağız

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde ilçe milli eğitim müdürleriyle bir toplantıya katıldı. Gazeteciler öğretmenlerin durumu ile ilgili de soru yönelttiler. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dinçer ”Tahminen, en geç 3 yıl içerisinde Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı‘nınihtiyaç duyduğu öğretmenlerin norm kadroları doldurulmuş olacak” dedi.

Bakan, bir gazetecinin toplantıyı değerlendirmesini istemesi üzerine Eskişehir’in eğitimde hem altyapı itibariyle hem de eğitim niteliği itibariyle oldukça iyi konumda olduğunu kaydetti. Eskişehir’de derslik başına ortalama 23 öğrenci olduğunu ifade etti.

”İlkokul, ortaokul ve lise olarak ayırdığımız zaman, Türkiye ortalamasının altında bir yapıya sahip. Fiziki şartlarımız oldukça iyi gözüküyor. Son yaptığımız atamalarla öğretmen ihtiyaçlarımızın önemli bir kısmını karşıladık. Artıkgiderekdaha azalan sayıda ücretli öğretmen olacak ve onun yerine kadrolu öğretmenlerimiz işbaşında olacaklar. Ayrıca merkezde il emrinde bulunan öğretmenlerin görevlendirilmeleri suretiyle büyük bir ihtiyacı karşılamış görünüyoruz. Önümüzdeki dönemde biz, Eskişehir’in ulusal düzeydeki başarılarının artacağını tahmin ediyoruz.”

Eskişehir’de ideolojik rapor alma eğilimi yok

Bir gazetecinin ”Yeni eğitim öğretim yılında şikayetler var mı?” sorusu üzerine Dinçer, ”Yeni eğitim sistemiyle alakalı hem ulusal düzeyde amaözellikleEskişehir perspektifinden baktığımızda ciddi bir sorun gözükmüyor. Yeni kayıtlara baktığımızda yaklaşık 4 bin öğrenci artışı oldu. Bu ilde 60 ila 66 ay arasında da bizim tahminimizin üstünde öğrenci gelmiş. Bu sene 1′inci sınıfa 13 bin 191 öğrencimiz kayıt olmuş. Geçen yıl 9 bin 802 öğrencimiz kayıt olmuştu. Yaklaşık yüzde 26 oranında bir artış var. Ama 60 ila 66 ay arasında da bin 244öğrencimizgönüllü olarak eğitime katılıyor, 581 öğrencimizde rapor almış. Raporların pek çoğunun incelenmesi durumunda da gördüğümüz şey hakikatençocuklarımızınfiziki özelliklerinin eğitimlerini bir yıl sonraya bırakmalarını gerektiriyor. Eskişehir’de ideolojik rapor alma eğilimi yok” diye konuştu.

KPSS’nin üzerine bir de alan sınavı yapacağız

Dinçer, ”Eğitim Fakültesi mezunlarının KPSS’den muaf tutulması gibi bir düşünce var mı?” sorusuna da, ”Hayır tam aksine KPSS’nin üzerine bir de alan sınavı yapılacak. Çünkü öğretmenlerimizi seçerken daha dikkatli ve daha etkin olmak için hazırlık yapıyoruz” yanıtını verdi.

”Branş öğretmenlerinin şikayetleri zamanlagiderilecek mi?” sorusuna;
”Bizim öğretmen açığımız var. Aşağı yukarı yeni eğitim sistemiyle birlikte 160 bin civarında öğretmene ihtiyacımız vardı. Geçtiğimiz hafta içinde 40 bin öğretmenimizin atamasını yaptık. Şimdi yaklaşık 120 bin öğretmeni bundan sonra özellikle deliselerde okullaşma oranlarının yüzde 100′e çıkması halinde ihtiyacımız olacak. Hükümetimiz zaman içinde bize ne kadar kadro verirse atayarak kapatacağız. Benim tahminim en geç 3 yıl içerisindeTürkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu öğretmenlerin norm kadroları doldurulmuş olacak. Ama buna karşın her yıl emekli olan yahut da ayrılan öğretmenlerimizin yerine az miktarda öğretmen ihtiyacımız olacak. Onları da yıllık olarak karşılayarak bundan sonra çok ciddi anlamda bir öğretmen ihtiyacı duymayacağız. Önümüzdeki bir kaç yıllık sürede Türkiye’de hem altyapı eksikliği önemli oranda giderilmiş olacak. Öğretmen eksikliği ve Türkiye’deki fırsat eşitliğini sağlamış olacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ