Direksiyon Dersi öğretmenlerine müjde!

Direksiyon Dersi öğretmenlerine müjde!

Direksiyon Dersi öğretmenlerine müjde!Yeni düzenlemeyle direksiyon sınavlarında görevli öğretmen ve yöneticilerin maaşlarına büyük oranda zam yapılması gündemde. Direksiyon dersi sınav ücretleri 3 kat artırılıyor.

Uygulamalı Direksiyon Eğitimi Dersi sınavlarında görevlendirilen öğretmen ve yöneticilerin ücretleri 3 katına çıkartılıyor. Bu düzenlemeye göre yapılan artışlar sürücü kursları fiyatlarına nasıl yansıyacak, henüz bilmiyoruz. Ama sürücü kurslarında eğitim veren öğretmen ve yöneticileri sevindirecek bir haber olduğu kesin.

Öğretmenlerin sınav ücretleri konusunda açıklama MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN Bey tarafından yapıldı.

Maaş arttırılmasını da içeren düzenleme Trafik Eğitim grup başkanlığı tarafından tamamlanarak Müsteşar Bey’e sunuldu. Ehliyet uygulamalarında görev alacak olan öğretmen, komisyon üyeleri ve yöneticilerin ücretleri 3 kat artırılıyor…

Sürücü sınavları denetim altına alındı.

Yaklaşık iki hafta önce ehliyette yeni düzenlemeyle yeni dönem başlamıştı. Sürücü kurslarına ayar çeken yeni düzenleme Özel Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından tamamlandı. Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde değişiklikler yapılarak yürürlüğe girdi.

Geçmiş yıllarda ehliyet sınavlara ilişkin çeşitli sıkıntılar vardı. Birçok kişi sınavların denetimsiz olduğundan, torpil işlediğinden şikayet ediyordu. Sınav komisyonlarındaki görevlilerin nitelik bakımında yetersiz olduğu, herkese ehliyet verildiği, sınavların objektif yapılmadığı, eğitimcilerin sınav ücretlerinin çok az olduğu gibi şikayetler vardı.

Özel öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Trafik ve Sürücü Eğitimleri Grup Başkanlığı yönetmeliği paralel olarak bu sorunları da gidermeye yönelik çalışma yaptı.

Yeni düzenlemede:

Sınavlarda, görevlendirileceklerde aranan şartlar zorlaştırıldı. Sınavlarda sınav yapıcı olarak görev alabilmek için, yüz ceza puanını doldurmamak, alkollü olarak araç kullanılması veya hız sınırının aşılması gibi kural ihlalleri nedeniyle ceza almamış olmak şartları da getirildi.

Sınavlardaki denetim arttı. İl eğitim denetmenleri, Direksiyon Eğitimi Derslerini kontrol ve denetlemek üzere görevlendirildi. Yeni uygulamayla sınavlardan denetimin artmasıyla haksız olarak ehliyet almanın önüne geçilecek. Denetmenler gerekli hallerde başka bir araç ile sınava giren adayın araç sürüşünü kontrol edebilecek. Bu düzenleme ile eğitim müfettişlerinin işlerini kolaylaştırıyor. Daha önce sınavda görev alan herkes ücret alırken, denetimlerde Cumartesi Pazar çalışan müfettişlere hiçbir ücret verilmiyordu.

Direksiyon eğitimi dersi sınav uygulama ve değerlendirme komisyonunda görev yapan öğretmenlere ödenen direksiyon eğitimi dersi sınav ücretinda ciddi artış yapıldı. Önceleri hafta sonlarında 7-8 saat sınavda görevli bir eğitimciye daha önce 70-80 TL ödeniyordu. Yemek ve yol giderlerini düşünce ellerine 40-50 TL kalıyordu. Sendikalar da sınav eğitmenlerinin ücretlerinin yetersiz olduğunu dile getiriyordu. Artık sınavlarda sınava giren kursiyer sayısına göre bu miktar 200 TL’yi bulabilecek.

Kısa sürede imzalanan yönerge sınav eğitmenlerini sevindirdi. Sayın müsteşarımızın Bakanlığımızdaki iş akışını hızlandırması sorunların çözümüm açısından önemlidir. Daha iyi sürücülerin yollarda olduğu, daha az kazanın yaşandığı bir ülkeye dönüşmemiz için gösterdikleri çabadan dolayı Özel öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile Trafik ve Sürücü Eğitimleri Grup Başkanlığı yetkililerini tebrik ederiz.

Doğan CEYLAN

Müfettişler Derneği Başkan Yrd.

Yönetim Bilimi Uzmanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. gülsün gökcan gözel dedi ki:

  Yaklaşık olarak bir buçuk yıldır direksiyon öğreticisi olarak çalışmaktayım merak ettiğim bir konu var bir öğretici üzerine en fazla bir dönemde kaç aday yazılabilir. Çünkü ben bir dönemde 15 kişi çalıştırıyorum ve milli eğitimin kurallarına göre her adayı bir saat çalıştıracak olursam günde 15 saat sadece ders vermem gerekiyor ve öğlen aşam yemeklerini çay molasını da işin içine sokarsak benim bir günde 18 saat kadar çalışmam demek oluyor ve bu bizim adaylarla tarışmamıza neden oluyor çünkü 18 saat çalişmam mümkün olmadıgı icın 20 yada 30 dakika çalıştırabiliyorum adayları en kısa sürerde cevaplayabilirseniz sevinirim.

 2. emin dedi ki:

  Direksiyon eğitmeni olarak görev yapiyorum. Cevabım gökcan a sayın meslektaşım kurumlar bir birimi özelleştirince sadece oradan gelecek olan paranin hesabini yaparlar. Paralar tam yatiyorsa bir sıkıntı yok gibidir.Siz hiç kurallara uymadıgi icin kapatilan kurs gordunuz mu? Demek ki hersey yolunda.demek ki kurslarin hepai isini 4 4Lük yapıyor lar.

 3. sevgi dedi ki:

  direksiyon hocaların hakkı yeniliyor onlarda sınavlarda ücret almalı.üniversite sınavlarında hocalar para alsın, kpss de alsın, direksiyon sınavında alsın,biz direksiyon hocaları neden almıyor o zaman sınavlara bizi cagırmasınlar

 4. gürsel dedi ki:

  milli eğitime bağlı bir kuruluş sürücü kursları ama hiç bir zaman direksiyon hocalarının dertleri dinlenmemiştir bu zamanda 600 tl ye calışanmı kaldı haftanın 6 günü 8 saat calışıyoruz bir ev kirası maaş alıyoruz sınavlarda milli eğitim öğretmenini düşünüyor bizi düşünen yok biz niye rizke giriyoruz .kurslara bizim aylıklarımızı ne kadar ödeyecekse bir sınır koyun sınavlarda bizde insanız hakkımızı verin nasıl bir memeleket burası hakkımızı nerde arıyacağız sürücü kursları bizleri düşünmüyor denetim yok 20 tl gündelikci olarak calışıyoruz baştakiler bizim direksiyon öğretmeni olarak büyük yerimiz olmalı uyanında bizi düşünün cok yazdım hiç birinizin umrunda olmadı uyuyan bir milletiz garipler hep eziliyor sesimizi duyan duyuyor onlarda bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyor YETER ARTIK HAKKIMIZI VERİN geceleride rahat uyuyun.VİCDANINIZ varsa tabikiii

  1. Direksiyon HOCASI dedi ki:

   Direksiyon Hocaları tek bir çatı altında bir dernek gurup örgütlenip tek bir vücut olup haklarını aramalılar birilerine sıkıntılarını dertlerini sorunlarını maddi vede manevi sorunlarını anlatıp çözüm yolları sunup Direksiyon Hocalığının kıymetini değerini ne kadar önemli bir görev olduğunu tekrar tekrar anlatmalılar bunun mücadelesinin verildiği sanmıyorum ağlamayana derdini anlatamayana meme yok bu böyle biline ben mesajı her kimi yada kimleri ilgilendiriyorsa verdiğimi düşünüyorum herkeze kolay gelsin hiç bir şey tepeden inmeyle olmaz olmuyorda emek olmadan yemek olmuyor mücadele etmeden çalışmadan tartışmadan anlatmadan maddi yada manevi kazançlar istenilen düzeylere gelmiyor maalesef teşekkür ederim herkeze iyi akşamlar hayırlı işler allah kaza bela vermesin iyi eğitimler diliyorum.

BİR YORUM YAZ