Diyarbakır’da Vakıf Üniversitesi kuruluyor

Diyarbakır’da Vakıf Üniversitesi kuruluyor

Diyarbakır’a ikinci bir üniversite açılıyor. Dicle üniversitesinden sonra şimdi de  Selahaddin Eyyubi Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulması ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Yeni üniversitenin kurulmasına ilişkin kanun tasarısı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’na sunularak kabul edildi.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı’nın başkanlığında toplanan TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilat Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı görüştü.

Yeni kurulması kararlaştırılan üniversite bünyesinde yerel diller enstitüsü kurulması için AK Parti Milletvekilleri önerge sundu.

Enstitü bünyesinde Kırmançi ve Zazaca’nın yanı sıra Sorani, Süryanice, Keldanice gibi yerel dillerin yer alacağı belirtildi.

Bazı yerel dil ve lehçelerin kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten AK Parti Düzce Milletvekili Osman Çakır, bu nedenle böyle bir enstitünün üniversite bünyesinde yer almasının önemine işaret etti.

Tasarı

Diyarbakır’da İlahiyat Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından Selahaddin Eyyubi Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulacak.

Üniversite iktisadi ve idari bilimler, mühendislik ve mimarlık, ilahiyat ve sağlık bilimleri fakülteleri, sosyal bilimler, fen bilimleri ve sağlık bilimleri enstitüleri ile meslek yüksek okulundan oluşacak.

Üniversite bünyesinde bir de ”Yerel Diller Enstitüsü” kurulacak.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu tasarıyı onayladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ