“E-müfredat”, “E-ders” dönemi başlıyor.

“E-müfredat”, “E-ders” dönemi başlıyor.

“E-müfredat”, “E-ders” dönemi başlıyor.Teknolojinin hayatın her alanda daha aktif kullanılması için her geçen gün yeni uygulamalar hayata geçiriliyor. Eğitim alanında da teknolojiden daha fazla yararlanmak için yeni projeler geliştiriliyor. E-karne, E- veli bilgilendirme, E-takip sistemlerinden sonda şimdi de “E-müfredat” , “E-ders” uygulaması başlıyor. Bu uygulamayla dersler ve müfredat internete taşınıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı “e-müfredat” ve “e-ders” uygulamasını başlatıyor. Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip, “Öğrenci dersi takip etmeyebilir. Bu durumda internetten telafi edebilecek. 7-8 ay içinde sistem geliştirilecek” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, dersleri kaçıran veya birkaç kez dinleyip pekiştirmek, ek bilgi edinip kendini geliştirmek isteyen öğrencilere yönelik internet üzerinden ders anlatımına dayalı yeni bir sistem hayata geçiriyor. Öğrenciler bir dersi kaçırmaları veya derste konuyu anlamamaları veya dinleyemedikleri durumlarda aynı dersi internetten izleyebilecek. Sisteme ilişkin hazırlıklar devam ederken, uygulamanın 8 ay sonra hayata geçirilmesi planlanıyor.

Türkiye Özel Okulları Birliği Derneğince düzenlenen 12. Eğitim Sempozyumu, Antalya’da başladı. Yarın sona erecek toplantıda 4+4+4 sistemi ve dijital eğitim konuları ele alınıyor. Toplantıya çok sayıda MEB bürokratı da katıldı. MEB’in “beyni” olarak kabul edilen ve eğitim programlarını hayata geçiren Talim-Terbiye Kurulu’nun Başkanı Prof. Dr. Emin Karip, eğitimde devrim olarak nitelendirilen yeni bir projeye ilişkin bilgiler verdi.

İnternetten ders takibi 

Yeni uygulamayla dersler ve müfredat internete taşınıyor. “e-müfredat” ve “e-ders” sistemi, artık öğrencilerin derslerini internetten izleyebilmesini hedefliyor. Dersi kaçırma dönemi ve derste anlamama durumunda internetten telafi edebilecek. Okullarda devamsızlık sınırı olduğundan, öğrencilerin tüm dersleri internetten izlemelerinin de önüne geçilecek. Öğrenciler kaçırdıkları dersleri internetten takip edip izleyebilecek. Tüm dersler için videolar, animasyonlar ve programlar da hazırlanacak. Müfredat içerisindeki konular detaylı şekilde basit bir dille anlatılarak öğrencilere destek sağlanacak. Bu sistemin dershane sistemine de olumsuz etki yapması planlanıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren TTK Başkanı Emin Karip, 21. yüzyıla ayak uydurmak zorunda olduklarını ifade ederek, “Artık 6-7 yaşındaki çocuklar bize cep telefonu, bilgisayar öğretiyor. Böyle yetişen yeni neslin önünde interneti kullanmazsanız olmaz” dedi. Zihinsel dönüşüm gerektiğini ifade eden Karip, “Apple Store’den diğer windows gibi yazılımlardan milyarlarca uygulama indiriliyor. Dünyadaki çağdaşları ile rekabet edecek bir kuşak geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Özellerde 2-3 ay içinde başlayacak 

TTK Başkanı Emin Karip, MEB’in dijital çağa ayak uydurmak zorunda olduğunu belirtti. “Öğrenciler için elektronik içerikler sunuyoruz fakat bu elektronik içeriği iyi yönetemezsek internet dünyasında kayboluruz. Öğrenci o anda dersi kaçırabilir ama dersi telafi edebilir. Derse gelemeyebilir. Bu sistemde dersler, videolar ve elektronik içerikler olabilir. Sosyal eğitim platformu bir takım sınırlılıklar olsa da 8 ay içinde sistem gelişecek. Materyaller artacak. Şu anda sistemde 44 bin görsel materyal var. 2 bin işitsel materyal ve 400 bilim ve teknik dergisi var. Şu anda yeni dergi anlaşmaları yapılıyor. TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik Dergisi artık çocuklara ücretsiz olacak. 2 bin eğitsel video var. 400 e-kitap 50 e-içerik portalı var. E-içerik ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Özel okulların da ulaşımı için altyapı oluşturuluyor. Sanırım 2-3 ay zaman içinde gerçekleştirilebilir. e-ders içerisinde akıllı tahtada ders anlatan öğretmen videoları ve deneyler olacak. Her türlü görsel uygulamalar yeni bilgi güncellemeleri ile olacak…”


Bir önceki yazımız olan Melo haberi başlıklı makalemizde cimbom, galatasaray ve melo hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ