En Çok Öğretmen İhtiyacı Hangi Bölümlerde

En Çok Öğretmen İhtiyacı Hangi Bölümlerde

En Çok Öğretmen İhtiyacı Hangi BölümlerdeÖğretmen ihtiyacının en fazla olduğu bölümler açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı en çok öğretmen ihtiyaç duyulan 5 alan açıklandı. İşte o bölümler…

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasında belirtilen bölümler LYS’ye katılacak adayların ve öğretmen olmak isteyen adayların kararlarında da etken olacak. Bakanlık uzun zamandan beri öğretmen yetiştirmeyle ilgili YÖK ile işbirliği içinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen açığını kapatmakla ilgili çalışmaları yürütmek için Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu kurdu.

Yeni oluşturulan Çalışma Grubunda Yükseköğretim Kurulu bünyesinde yer alan eğitim fakültesi dekanları, MEB üst düzey yöneticileri ortak çalışmalarını yürütüyor. Öğretmen açığının en fazla olduğu alanlar çalışma grubu tarafından açıklandı.

Buna göre en fazla öğretmen açığı olan alanlar; rehberlik ve psikolojik danışmanlık, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, ilköğretim matematik öğretmenliği, özel eğitim öğretmenlikleri ve teknoloji tasarım öğretmenliği olarak sıralandı. YÖK’ten Eğitim Fakültelerinde bu alanlara daha fazla öncelik verilmesini istediler.

YÖK tarafından Eğitim Fakülteleri ile ilgili yapılan açıklamada Türkiye’de 97 Eğitim Fakültesi bulunduğu belirtildi. Öğretmen ihtiyaç projeksiyonlarında açık olan alanlar saptanmıştır. Ayrıca Eğitim Fakülteleri bünyesinde yer alan Ortaöğretim Alan öğretmenliği bölümlerine gelecek yıldan itibaren öğrenci kontenjanı verilmemesi kararı alınmıştır.


Bir önceki yazımız olan Hastane ve postanede Kürtçe! başlıklı makalemizde çözüm süreci, etnik ayrımcılık ve kürt memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ