En Rahat ve Hızlı İş Bulabilen Meslekler

En Rahat ve Hızlı İş Bulabilen Meslekler

en_kolay_is_bulunan_mesleklerÖğrenim hayatında en iyi okullarla yerleşebilmek için mücadele eden öğrenciler, o okullardan mezun olunca da yeni bir arayış içine giriyor. Çünkü her üniversite mezunu kolaylıkla iş bulamıyor. Bu nedenle öğrencilerin hedefledikleri ve kolay iş imkanı olan meslekleri belirleyerek, tercihlerine uygun bir lise ve sonrasında da bir üniversiteye eğitimi almaları gerekmektedir. Üniversite okumayı göze alamayan, okuma imkanı olmayan, iş hayatına daha erken atılmak isteyenlerin ise bu yönde meslekleri tercih etmeleri gerekmektedir.

Bu tür öğrencilerin meslek liselerine yönelmesinde yarar var. Çünkü meslek liselerinde hem geçerli bir meslek öğreniliyor, hem de mezun olunduğunda kolay iş bulma imkânı tanınıyor. Son yıllarda ülke ekonomisine yön veren Koç, Sabancı gibi büyük şirketler meslek liselerini teşvik etmek için oradan mezun olan öğrencilere şirketlerinde iş fırsatı vermeye başladılar. Meslek liselerinin uçak bakımı, adalet, denizcilik, hasta ve yaşlı bakım hizmetleri, raylı sistem teknolojileri, biyomedikal cihaz teknolojileri, matbaa ve bilişim teknolojileri, mezunları sektörde aranan elemanlar arasında yer alıyor.

Her aile çocuğunun en iyi koleje, fen lisesine veya Anadolu lisesine gitmesini istese de puanı yeterli olmadığında bu mümkün olmuyor. İyi bir üniversitenin anahtarı tabi ki iyi bir liseden geçiyor. Ancak puanı bu liselere yetmeyen öğrencileri meslek liselerindeki bazı avantajlı alanlara yönlendirerek gelecek garantisi sağlanabilir. Meslek liselerinin hasta ve yaşlı hizmetleri, hemşirelik, radyoloji teknisyenliği, adalet, raylı sistemler teknolojisi gibi bölüm mezunları okul biter bitmez iş bulma imkânı buluyor. İyi bir kariyer için yabancı dil mutlaka gerekiyor. Bu nedenle öğrencilerin daha ortaöğretim yıllarında özellikle İngilizce öğrenmeye yoğunlaşmaları gerekiyor.

Bu nedenle, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi veya Anadolu liselerinde okuyan öğrencilerin dil avantajı yüksek bulunuyor. Ancak bu okullara yerleşmek için yeterli puan alamayan öğrencilerin tercihlerinde sağlık meslek liselerine de yer vermelidir. Geniş iş olanakları olan sağlık sektöründe ‘Hemşirelik’ ve ‘anestezi teknisyenliği’, ‘ortopedik protez ve ortez’, ‘radyoloji teknisyenliği’ ‘tıbbi laboratuar teknisyenliği’ alanlarının önü çok açık ve iş bulma şansı da yüksek.

Aileler, çocuklarının ilgi ve yetenekleri doğrultusunda çocuk gelişimi, denizcilik ve bu alanın içinde yer alan gemi elektroniği ve haberleşme alanı, bilişim teknolojileri, motorlu araçlar teknolojisi, raylı sistemler teknolojisi, uçak bakımı, muhasebe ve finansman, kuyumculuk teknolojisi, endüstriyel otomasyon, grafik tasarım, moda tasarım ve bu alanlarda da eğitim veren okullara yönlendirebilir.

Anadolu meslek ve teknik liseleri SBS puanına göre öğrenci alırken, meslek liseleri, not ortalaması ile öğrenci alıyor. Tercih edilen alana göre değişiklik gösterse de taban puan 320, tavan ise 438. Yoğun bir ders programına sahip bu liselerde haftada 35 saat eğitim ve öğretim görülüyor. Tabii ki Anadolu meslek liselerinde bu saat 45′e kadar çıkıyor. Ayrıca 10., 11. ve 12. sınıfta staj görülüyor. Öğrenciler, genellikle staj için eğitime gittikleri kurumlarda işe yerleştiriliyor.

Sağlık Sektörü

İşsizliğin çok düşük olduğu bir alanlardan biri de sağlık sektörüdür. İşgücü içerisinde 346 bin sağlık personeli bulunuyor. Sağlıkla ilgili yükseköğretim kurumlarından mezun 7 bin kişi iş bekliyor. Halen kamu ve özel sektörün sağlık hizmetleriyle ilgili ciddi eleman ihtiyacı bulunuyor.

Doktor

Yoğun bakım hemşiresi

Yeni doğan yoğun bakım hemşiresi

Dahiliye uzmanı

Radyoloji teknikeri

Anestezi teknikeri

Hasta danışmanı

Acil tıp teknikeri

Veteriner

İnşaat Sektörü

Mimar

İnşaat mühendisi

Teknik ofis uzmanı

İhale uzmanı

Şantiye şefi

Saha mühendisi

İşçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı (mühendisi)

Mağazacılık Sektörü

Kasiyer

Satış danışmanı

Mağaza müdürü

Görsel düzenleme uzmanı

Bilişim Sektörü

Veritabanı yöneticisi

Yazılım geliştirme uzmanı

Sistem ve ağ uzmanı

Java uygulamaları uzmanı

İş analisti

Yıldızı Parlayacak Meslekler

İngilizce’ye hakim mali işler uzman ve yöneticileri

Avrupa Birliği ve Dünya Ticaret Örgütü mevzuatına hakim hukukçular

Yönetici asistanları

Yükselen İş Dalları

Sosyal medya uzmanlığı

Arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanlığı

Konsept yaratıcılığı

Tasarım Ar-Ge ve teknoloji

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ