Erdoğan, “dershaneler kapatın” talimatı verdi

Erdoğan, “dershaneler kapatın” talimatı verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, dershanelerin kapatılması ile ilgili çalışmalar yaptıkları Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda sorduğu soru ile gündeme geldi. Kurmaylarına dershanelerin kapatılması konusunda hangi aşamaya gelindiğini sorarak “Çalışmanızı bir an önce tamamlayın” talimatı verdi.

Dershaneler artık neredeyse zorunlu eğitim kapsamında değerlendiriliyordu. İlköğretimde de sınavlar başladığı için çocuklar, küçük yaştan itibaren okul-dershane arasında mekik dokuyorlar. Milyonlarca aileyi yakından ilgilendiren dershanelerin masaya yatırılıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda kurmaylarına, dershanelerin kapatılmasına ilişkin çalışmanın bir an önce tamamlanması talimatı verdi. BTK’nın son toplantısında eğitim gündeme alınmıştı. Toplantıda üniversiteye giriş sistemine ilişkin atılacak adımlar değerlendirildi. Başbakan Erdoğan, dershanelerin kapatılmasına ilişkin konuyu gündeme getirerek, “Çalışmalarınız hangi aşamada? diye sordu. Toplantıda bulunanların “Zor ve zaman alacak bir çalışma” yanıtı üzerine Erdoğan, “Hiç de zor değil, çalışmanızı biran önce tamamlayın, sonuçlandırın” talimatı verdi. Başbakanın bu talimatı üzerine mümkün olan en kısa zamanda dershanelerin kapatılacağı tahmin ediliyor. Erdoğan, geçtiğimiz mart ayında “Üniversite giriş sınavlarını da üniversite hazırlık kurslarını da ortadan kaldırıyoruz” demişti. “Bu dershaneler ya liseye dönecekler ya da kapanacaklar. Bazı dershanelerle konuştum. Kendileri ‘Biz de bu yola girmeyi düşünüyoruz’ dediler” ifadelerini kullanmıştı.

Aileler için büyük yük 

Türkiye genelinde 2012 verilerine göre halen 3 bin 961 dershane faaliyet gösteriyor. Bu dershanelere 1 milyon 219 bin öğrenci devam ediyor. Dershanelerde çalışan personel sayısı da 50 bini buluyor. Önümüzdeki aylarda kaldırılması planlanan dershanelerin 10 milyar dolarlık dev bir sektör oluşturuyor. Ancak dershanelerin velilerin sırtına ağır bir yük olduğu da bir gerçek. Bir aile çocuklarını YGS ve LYS’ye hazırlamak için yıllık ortalama 9. sınıfta 4 bin, 10. sınıfta 4 bin, 11. sınıfta 4 bin 500, 12. sınıfta 6 bin TL harcıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ