Fatih Projesi’nde tabletlere internet müjdesi

Fatih Projesi’nde tabletlere internet müjdesi

Fatih Projesi Nedir?Egemen Bağış, FATİH projesi kapsamında öğrenci ve öğretmenlere dağıtılacak tablet bilgisayarların internete bağlanması ile ilgili çalışmalar yapıldığını belirtti. Başbakan Erdoğan’ın bugün Microsoft CEO’su Steve Ballmer’la bu konu hakkında da görüşeceği söylendi.

AVRUPA Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fransa’da yaptığı görüşmelerde Türk eğitim sistemindeki yeni projelerden söz etti. Bağış, “FATİH projesi kapsamında 16 milyon öğrencimize tablet dağıtacağız. Tablet dağıtımları devam ediyor. Öğrencilerimize dağıtılan tabletlerle internete bağlanması konusunda da gelişmeler var. Siirt’teki bir öğrencinin internet sayesinde Japonya’daki bir projeyi takip edebilmesi, İzmirli bir kardeşimizin El Ezher müfredatına anlık erişmesi önemli” dedi.

Erdoğan-Ballmer Görüşmesi

Fatih projesinde pilot bölgelerde dağıtılan ilk tabletlerde internete bağlanılamıyordu. İnternet erişiminin olmaması ve dışarıdan bilgi yüklenememesi çok eleştirildi. Şimdi bu yönde bir gelişmeler var. Microsoft CEO’su Steve Ballmer Başbakan Tayyip Erdoğan’la bugün Ankara’da görüşmesinde bu konuda görüşülecek. Görüşmenin gündeminde cihazların yazılımının yanı sıra internete bağlanma sorunu da bulunuyor. Öğrencilere 3G veya ADSL seçenekleriyle internet aboneliği verilmesi planlanıyor. İnternetin finansmanı ise sponsor desteği ile sağlanacak.

3G Tartışması Yaşandı

Dağıtılan tabletlerin internete 3G ile bağlı olup olmaması tartışma konusuydu. Sektörün teknoloji tarafında yer alan GSM operatörleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gibi taraflar 3G bağlantısı olmasını desteklerken, projenin eğitim tarafında yer alan birimler ‘pedagojik’ yönlerini değerlendiriyorlar.

 12 Bin 800 Adet Dağıtıldı 

Fatih projesi pilot bölgelerde 17 ilde 52 okulda 12 bin 800 tablet dağıtıldı. Bu tabletler wi-fi (Kablosuz bağlantı) desteği sağlarken, 3G desteği sağlamıyor. Ayrıca “fotoğraf çekme” özelliği de bulunmuyor. Proje başladığında 10 milyon tablet dağıtılması ve buna ek olarak her yıl 2 milyon yeni tabletin dağıtılması planlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, daha önce yaptığı açıklamada tabletlerde 3G olması gerektiğini belirterek şunları söylemişti: “Ben 3 G olsun diye düşündüm. Ama Milli Eğitim Bakanlığı fotoğraf çekmesini ve 3G’li olmasını uygun görmedi.’’


Bir önceki yazımız olan Anadolu Efes oyuncularına anlamlı şaka! başlıklı makalemizde Anadolu Efes, Anadolu Efes oyuncuları ve Anadolu Efes reklamı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ