GSS Borcundan Nasıl Kurtulunur?

Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan bir milyondan fazla genç bulunuyor. GSS kapsamında öğrenimine devam etmeyen gençler 18 yaş, orta öğrenimdekiler 20, üniversitedekiler de 25 yaşından sonra ailelerin sigorta kapsamından çıkıyor. Bu nedenle SGK; 1 Ocak 1988 ve sonrası doğanlar, liseyi bitirip üniversiteye hazırlanan 1 milyon 154 bin 595 gence genel sağlık sigorta prim borcu çıkardı. Bu konudaki haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün’den Saadettin Orhan borçlu gençleri borçtan kurtaracak formülleri gelen bir soru üzerine verdi. soruyor:

“2011 Haziran ayında dil eğitimi için yurt dışına gittim ve bu yılın haziran ayında döndüm. Fakat dönüşte sürpriz bir borç yazısıyla karşılaştım. SGK’dan gelen yazıda, 01.01.2012′den başlamak üzere GSS tescilimin yapıldığı ve bu yüzden işleyen prim borcumuödememgerektiği söyleniyor. Tebligat ulaşır ulaşmaz SGK birimine gittim ve yurt dışında bulunduğum için durumdan haberdar olmadığımı ve bir iki ay içinde yine yurt dışına çıkacağımı söyledim. Ancak bu borcu ödemem gerektiğini ifade ettiler. Gerçekten de ödemekten başka seçeneğim yok mudur?”

Bir milyondan fazla borçlu vatandaşımız için GSS borcundan kurtulma formüllerini sıralayalım.

1. Yurtdışında yaşayanlar adresinizi güncelleyin

Eğer herhangi bir sebeple yurtdışında bulunduğunuz halde ikametiniz hâlâTürkiye’de görünüyorsa, ilk fırsatta adresinizi güncelleyin. Böylece yurtdışında bulunduğunuz döneme ait GSS borcunuzdan kurtulmuş olursunuz. Zira SGK sizi GSS kapsamına alırken, resmi ikametinizi esas alıyor.

2. Gelir testi yaptırın

Esasında gelir testi yaptırdığı takdirde aylık geliri 313 liranın altında çıkması muhtemel binlerce vatandaşımız, test yaptırmadığı için GSS borcuna muhatap oldu. Çünkü gelir testine gitmeyen vatandaşın geliri 1.881 lira kabul ediliyor ve aylık 225 lira borç yazılıyor. Eğer teste gitmediğiniz için GSS borcu olanlardansanız, bir an önce teste başvurun. Aylık geliriniz 313 liranın altında çıkarsa bundan sonra ücretsiz/primsizsağlıkyardımı alabileceğiniz gibi geriye dönük çıkarılan borçtan da kurtulursunuz.

3. İsteğe bağlı sigortaya başvurun

1 Ocak 2012 itibariyle gelir testine gitmeyenler ve gittikleri halde geliri yüksek çıkanların GSS borcu birikti. Eğer bundan sonrası için borcun artmasını önlemek istiyorsanız, hemen en yakın SGK müdürlüğüne isteğe bağlı sigortaya giriş dilekçesi verebilirsiniz. Böylece dilekçe tarihini takip eden bir yıl içerisinde GSS primi işlemeyecektir. “Peki, bu bir yıllık sürede her ay 300 lira isteğe bağlı sigorta primi ödemem gerekir mi” diye sorarsanız, bu sizin tercihinize kalmış. İsterseniz ödersiniz, istemezseniz ödemezsiniz. Hiç prim ödemezseniz, bir yılın sonunda isteğe bağlı sigortalılık statünüz sona erer. Fakat bu bir yıllık sürede GSS borcunuz işlememiş olur.

Ceza değil, güvence...

Yukarıda saydığımız yöntemler, GSS borçlularının yararlanabileceği yasalyollardır. Ancak asıl olanınsosyalgüvence kapsamında yaşamak olduğunu hatırlatalım. Zaten yasalar da insanımızı buna zorluyor. Bunun yanında basında kimi haberlerde, GSS kapsamına alınan vatandaşlar adına tahakkuk eden prim borçları için ‘GSS cezası’ veya ‘SGK cezası’ gibi tabirlerin kullanılması hiç hoş değil. Zira söz konusu primler, ödeme gücü olan vatandaşı sağlık güvencesine almak için kesiliyor, milleti cezalandırmak için değil. Kaldı ki ödeme gücü olmayan vatandaş zaten bunu gelir testiyle beyan ediyor ve ücretsiz olarak GSS kapsamına alınıyor.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*