Halk Eğitim Merkezi Kursları

Halk Eğitim Merkezlerinde vatandaşlara para kazanmalarına olanak sağlayabilecek yeterlilikte mesleki eğitim verilmektedir. Bu mesleki eğitimler sayesinde insanlar evde iş imkanı bulmakta ve ek gelir elde etmektedir. Halk eğitim merkezlerinde birçok meslekle ilgili dersler verilip kalifiye eleman yetiştirilmektedir. Bu kurslarda iki tür eğitim verilmektedir.

Birinci eğitimde ek gelir elde edilecek işler için vatandaşlara eğitim verilirken ikinci tür eğitimde ise kişilere asıl meslek sahibi olma şansı verilmektedir. Halk eğitim merkezindeki kurslarda vatandaşlara evde ek iş olanağının sağlanmasıyla beraber vatandaşlar ülke ekonomisine ve aile ekonomisine katkı sağlamaktadır. Özellikle para kazanma şansı elde eden ev kadınları ailelerinin yaşam standartlarının yükselmesine yardımcı olmakta.

Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslar hakkında bilgi almak için ilçenizde bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Dilerseniz Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün https://hbogm.meb.gov.tr/ İnternet adresini ziyaret edebilir iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezlerinde vatandaşlara iş yerlerinde yapılabilecek işler ve evde yapılabilecek işler konusunda mesleki eğitim verilmektedir. Bu eğitimler arasında genellikle vatandaşların evde üretim yaparak kolaylıkla para kazanma şansını elde edebileceği sektörler seçilmektedir. Peki, Halk Eğitim Merkezlerinde hangi mesleklere yönelik eğitimler verilmektedir.

Halk Eğitim Merkezinde Verilen Kurslar

Halk eğitim merkezlerinde ahşap doğramacılığı, aşçılık, alüminyum kabartma, ana arı yetiştiriciliği, arıcılık, bağlama, bakır işletmeciliği, baklavacılık, balık ağı örücülüğü, bebek bakıcılığı, boya badana elemanı, bilet satış elemanı, cam ve seramik boyama, cüzdan yapımı, çanta imalatçılığı, çeltik yetiştiriciliği, çiğ köfte yapımı, çilek yetiştiriciliği, dış cephe ısı yalıtımı, el sanatları ve ahşap boyama, el nakışları, el sanatları kumaş boyama, evde hasta ve yaşlı bakıcılığı gibi birçok sektörde binlerce iş konusunda insanlara kurs verilerek ek iş fikirleri ortaya çıkarılır. Bu iş kollarında eğitim alan vatandaşlarım bazıları bu meslekleri ana meslek olarak yaparken bazıları ise ek gelir elde etmek amacıyla yapmaktadır.

Özellikle son yıllarda hızla gelişen Türkiye’de 2018 yılında yerli mantar yetiştiriciliği, gümüş işleme, halı dokuma, ipek böcekçi yetiştiriciliği, kil heykel yapımı, tavşan yetiştiriciliği, sığır yetiştiriciliği ve müzikal eğitimlerle insanlar iş hayatına yeni giren sektörlerde de ek iş imkanı sağlamakta ve yeni sektörlerde bir girişim başlatmakta. Böylelikle hem ekonomi sağlanmakta hem de yeni iş kolları oluşturulmaktadır. Ayrıca verilen bu kurslarla evde iş imkânı bulan kadınlar iş hayatına atılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*