Hangi üniversite ne kadar burs veriyor?

Hangi üniversite ne kadar burs veriyor?

Hangi üniversite ne kadar burs veriyorÜniversiteye yerleşecek olan adaylara burs müjdesi!

Türkiye’nin en popüler Vakıf Üniversiteleri, LYS’nin ardından başarılı öğrencilere verecekleri bursları açıkladılar. Vakıf Üniversitelerinde ki burs oranları ne kadar? Hangi üniversite hangi öğrencilere ne kadar burs veriyor? Adaylar bu detayları da inceleyerek tercihlerini yapacaklar.

İki hafta ard arda yapılan ve dün sona eren Lisans Yerleştirme Sınavı’yla birlikte adaylar rahat bir nefes aldı. Ancak şimdi de adayları tahmini puanlarına göre üniversite seçimi telaşı sardı. Devlet üniversitesi mi, Vakıf üniversitesi mi? Bu ikilem her üniversite adayının ortak sorunlarındandır. Ancak vakıf üniversitelerinin o kadar cazip fırsatları oluyor ki, adaylar tercihlerini gözden geçirmek durumunda kalıyorlar. LYS’lerin sona ermesiyle birlikte vakıf üniversiteleri sağladıkları burs imkanlarıyla adeta, başarılı öğrencileri kapabilmek için yarışa girdi. Üniversitelerin sunduğu burs ücretleri aylık 200 lira-2 bin 500 lira arasında değişiyor. Üstelik burslara ek olarak çeşitli fırsatlar da sunuluyor. Bu fırsatlar adayların tercihini vakıf üniversitelerinden yana yapmalarında etken oluyor. Bunlar arasında ücretsiz dizüstü bilgisayar, kira yardımı, yurt dışında dil kursu ve staj, ücretsiz yurtlarda barınma gibi çeşitli fırsatlar sunuluyor. Aslında sadece vakıf üniversiteleri değil, devlet üniversiteleri de yarışta yer alıyor. Türkiye’nin en prestijli devlet üniversiteleri arasında yer alan Boğaziçi, ODTÜ ve İTÜ de öğrencilerin tercihlerinde ilk sıralarda yer almak için cazip fırsatlar sunuyor.

Kitap, Ulaşım ve Yurt Ücretsiz

Koç: Koç Üniversitesi’nde çok çeşitli burslar bulunuyor. En üst sıralamalarda yerleştirilecek 30 öğrenciye tam burs veriliyor. Semahat-Nusret Arsel ve Suna-İnan Kıraç Üstün Başarı Bursu’nda öğrencilere 10 ay süreyle ayda 600 lira burs desteği sağlanıyor. Burs, tek seferlik 2 bin liralık giriş başarı ödülünü de kapsıyor. Özel Başarı Bursu kazanan öğrencilere ise 10 ay boyunca 530 lira ödeme yapılıyor.

Sabancı: Sabancı bünyesinde t3 farklı am bursluluk statüsünde burs bulunuyor. Sabancı Üniversitesi’nde giriş sıralamasına göre ilk 9’da olan öğrencilere verilen ‘Üstün Başarı Sakıp Sabancı Bursu’nda 2 kişilik odada yurt ücreti ödemeden, her yıl 9 ay boyunca ayda 500 lira nakit ödeme bulunuyor.

Fatih: 2013 YGS-LYS’ deki sıralamada ilk 100’e girip Fatih Üniversitesi’ni tercih edenlere 1.000,ilk 500’e girenlere 750, ilk 1.000’e girenlere 500, ilk 5 bine girenlere ise 250 lira aylık özel burs veriliyor. Not ortalaması şartı bulunan özel bursun devamı için, üniversite bünyesinde bölüm değiştirmemek de şartlar arasında yer alıyor. Bu durumlarda öğrenciler burs haklarını kaybediyor.

Özyeğin Üniversitesi: lisans programlarında; tam burslu öğrenciler öğrenim ücretinin tamamından muaf tutuluyor. %75 burslular bu ücretin %75’inden muafiyet, %50 burslular %50’sinden ve %25 burslular ise %25’inden muaf oluyor. Tam Burslu kontenjandan yerleştirilenler, yıllık teknoloji ücretinden muaf olurlar.
2013- 2014 akademik yılında kayıt yaptıran her öğrencinin kullanımına bir kişisel bilgisayar tahsis edilir.

İstanbul Aydın: Lisans programlarından birini ilk üç sırada tercih eden ilk 250 içerisindeki adaylara yurt dışında ücretsiz yüksek lisans ve doktora eğitiminin yanı sıra aylık 500 lira, 251 ile 500 arasındaki adaylara yurt dışında ücretsiz doktora eğitimi ve aylık 500 lira, 501 ile 1.000 arasındaki adaylara ise yurt dışında ücretsiz yüksek lisans eğitimine ek olarak 500 lira burs desteği sunuyor.

Bilkent: 8 ay boyunca aylık 520 lira katkı bursunun yanı sıra iki kişilik ranzalı odalarda ücretsiz konaklama olanağı bulunuyor. Yurtta kalmak istemeyen Kapsamlı Burslu öğrencilerinin aylık katkı bursu ise 675 liraya yükseltiliyor.

Bahçeşehir: LYS puan türünde ilk 100’e girenler yemek ve kitap bursu ile aylık 1.000 lira nakit destek veya Washington DC’de veya Toronto’da hazırlık sınıfı okuma şansına sahip oluyor.

Beykent: LYS puan sıralamasında Türkiye genelinde ilk bine giren ve üniversitenin burslu ya da ücretli programlarını tercih ederek kesin kayıt yaptıran öğrencilere, her yıl 9 ay süreyle 800 TL burs veriliyor.

İzmir Ekonomi:  yerleştirme puanlarına göre yapılan sıralamada Türkiye genelinde ilk 100 içinde yer alan öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ve yılda 9 ay süresince aylık 1.200 lira, ilk 200 içinde yer alan öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere 4 bin lira ve yılda 9 ay süresince aylık 950 lira, ilk 500 içinde yer alan öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere 3 bin lira ve yılda 9 ay süresince aylık 700 lira, ilk bin içinde yer alan öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere 2 bin 500 lira ve yılda 9 ay süresince aylık 600 lira veriliyor.

Okan: Dil puan türü dışındaki puan türlerinde, ilk 1.000’den gelenlere akademik yılda 1.000 lira aylık ve yurt, dil puan türünde ilk 100′ den gelenlere 1.000 lira aylık imkanı var.

Zirve: Tüm öğrencilere eğitimleri süresince kullanmak üzere ücretsiz dizüstü bilgisayar veriliyor.


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ