İlkokul ve ortaokul kayıtları tamamlandı-Tıklayın, öğrenin!

İlkokul ve ortaokul kayıtları tamamlandı-Tıklayın, öğrenin!

İlkokul ve ortaokul kayıtları tamamlandı-Tıklayın, öğrenin!2013-2014 eğitim öğretim yılında İlkokul ve ortaokullara kayıt işlemleri tamamlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), resmi okulların ilkokul ve ortaokullarına kayıt işlemlerini tamamladı. Aileler çocuklarının hangi okula kayıt yapıldığını öğrenebilecek.

MEB yazılı açıklama ile 2013-2014 eğitim öğretim yılı için bütün resmi okulların 1. ve 5. sınıflarına öğrenci kayıtları, çocukların MERNİS bilgileri esas alınarak ikametgahlarına en uygun okula yerleştirildi. Yerleştirme işlemleri velilerden herhangi bir başvuru olmaksızın, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapıldı.

E-KAYIT YERLEŞTİRME SONUÇLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Mecburi ilköğretim çağına giren 1 milyon 863 bin 230 çocuk 1.sınıflara, 1 milyon 237 bin 986 öğrenci ise 5. sınıflara yerleştirildi.

TC Kimlik No İle Öğrenilecek

Çocuklarının hangi okula yerleştiğini merak eden veliler, Bakanlığın internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sisteminden, öğrencinin TC kimlik numarasını yazarak, okulu ve okulun iletişim bilgilerini öğrenebilecek. Online yerleştirme uygulamasıyla veliler, herhangi bir prosedürle uğraşmadan, beklemeden, belge toplamadan ve başvuru ücreti, kayıt parası, zorunlu bağış gibi ücretler ödemeden çocuklarının kayıtlarını gerçekleştirecek.

Doğum tarihleri 2008 Nisan-Eylül aylarında olduğu için, kayıtları veli isteğine bağlı çocuklar da ikametgahlarına en uygun ilkokullara geçici olarak yerleştirildi. Bu yaş grubundaki çocuğunu birinci sınıfa göndermek isteyen velilerin okula yazılı istekte bulunmaları ile kesin kayıt gerçekleşecek.

İlkokulu tamamlayan tüm öğrenciler içinde, ortaokul 5. sınıfa kayıtları MERNİS üzerinden adres uyumlu olarak yapıldı.

Ancak özel eğitime ihtiyacı olan çocukların kayıtları eğitim öğretim yılı başında yapılacak

Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile şehit ve muharip gazilerin çocuklarının kayıtları, velilerinin isteğine göre ve durumlarını belgelendirdikleri halde, 2013-2014 eğitim öğretim yılı başında, istedikleri resmi okula yapılacak.

Çocuğunu okula kayıt ettirdikten sonra görev yeri değişen kamu görevlileri ile ikamet adresi değişen vatandaşların çocuklarının kayıtları, müracaatları halinde, yeni adreslerine en uyumlu okullara sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.

Çeşitli nedenlerden dolayı hiçbir okula kaydı yapılmamış çocukların velilerinin, öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adreslerini kontrol ettirmeleri gerekiyor. Daha sonra ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerini bilgilendirebilirler.

Adrese dayalı kayıt işlemi özel okullara, konservatuvarlara ve imam hatip ortaokullarına yapılamıyor. Bu okullara kayıt yaptırmak isteyen velilerin e-okul işlemleri açıldığında, doğrudan bu okullara başvurmaları yeterli olacak. Bu okulların yöneticileri, başvuran velilere gerekli kolaylıkları sağlayarak kayıt ve nakil işlemlerini gerçekleştirecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ